České analýzy podle ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáše Kintra jasně ukazují, že zdrojem kyberútoků vůči českým státním institucím je Ruskem kontrolovaná skupina APT28. Není také pochyb o zapojení ruské vojenské tajné služby GRU do její činnosti, sdělil Kintr ČTK. Je také nutné podle něj vyslat jasný signál nejen Rusku, ale i ostatním možným útočníkům, že kybernetické útoky namířené proti ČR jsou nepřípustné.

Dospěli ke stejným závěrům jako Němci

„Naše národní analýzy jasně ukazují na státem sponzorovanou skupinu APT28 jako na zdroj kybernetických útoků a dlouhodobého škodlivého působení vůči českým státním institucím. Spolu s dalšími bezpečnostními složkami státu a při porovnání s poznatky našich zahraničních spojenců jsme dospěli ke shodným závěrům jako Německo,“ uvedl Kintr.

Rusové chtěli ohrozit bezpečnost a stabilitu ČR, říká Kintr

Není také podle něj pochyb o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU do činnosti této skupiny. Uvedl, že tato záměrná, nezodpovědná a vysoce škodlivá činnost ze strany Ruska měla za cíl vážně ohrozit bezpečnost a stabilitu naší země a že je rád, že se jim podařila odhalit a přisoudit.

Útoky namířené proti ČR jsou nepřípustné

„Je nutné vyslat jasný signál nejen Rusku, ale i ostatním potenciálním útočníkům, že kybernetické útoky namířené proti ČR jsou zcela nepřípustné,“ řekl Kintr. Boj s kybernetickými hrozbami je podle něj nikdy nekončící proces. „Spolu s našimi spojenci budeme i nadále podnikat kroky a přijímat opatření k ochraně naší strategické infrastruktury a odhalování odpovědných útočníků,“ upřesnil ředitel.

Využili zranitelnost aplikace Microsoft Outlook

Některé české instituce byly od loňského roku cílem útoků zneužívajících do té doby neznámou zranitelnost aplikace Microsoft Outlook. Způsob a jejich zaměření odpovídaly profilu aktivit skupiny APT28, která je spojována s ruskou vojenskou tajnou službou GRU. V prohlášení na webu to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí na základě informací zpravodajských služeb. Česko s mezinárodními partnery zásadně odsoudilo aktivity skupiny APT28, jež podle úřadu dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.