Do sedmého ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás letos lidé v Brně poslali 138 projektů za více než čtvrt miliardy korun. Podporu místních mohou tyto projekty v galerii na webu sbírat do konce května. Brno na ně vyčlenilo stejně jako loni 35 milionů korun, maximální podpora jednoho projektu je pět milionů. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Naučná stezka u řeky, oprava kuželny nebo městský holubník

„Jsem rád, že i letošní ročník potvrdil zájem Brňanů o participativní rozpočet. Aktivní přístup a dlouhodobě vysoký počet přihlašovaných projektů, kterými chtějí obyvatelé zlepšit svoje město, je nepochybně dokladem oblíbenosti Dáme na vás. Společně tak vytváříme prostředí, ve kterém občané designují a vylepšují naše město,“ uvedl radní pro participaci Filip Chvátal (KDU-ČSL). Mezi letošními navrhovanými projekty je třeba naučná stezka kolem řeky Svitavy, rekonstrukce kuželny na Veveří nebo městský holubník.

Některé projekty sbírají hned stovky hlasů

Některé podané projekty už nyní mají podporu veřejnosti v podobě alespoň 300 „líbí se mi” na webových stránkách nebo 50 podpisů na podpisovém archu. Lidé mohou hlasovat až do 31. května. Poté nápady s největší podporou posoudí příslušné odbory a městské části. Závěrečné hlasování se uskuteční v listopadu. Vítězné projekty město provede.

Za šest let 40 projektů za 75 milionů korun

Díky iniciativě lidí v Brně od roku 2017 vzniklo téměř 40 různorodých projektů za 75 milionů korun. Mezi ty poslední patří třeba sportoviště pro pumptrack a parkour v Medlánkách nebo nové dětské hřiště a sportoviště v Zamilovaném hájku.