Je krátce po páté hodině odpoledne a do vánočně osvětlené budovy obecního úřadu v Březině se po jednom trousí jak místní obyvatelé, tak i lidé třeba ze sousedních Křtin. Důvod návštěvy radnice v neobvyklém termínu na přelomu roku je jasný: probíhá tam plošné mobilní antigenní testování pro občany odběrem vzorku z nosohltanu, které v celé republice běží od 16. prosince a je zdarma. Stačí mít zdravotní pojištění. 

Každý zájemce vystoupá po schodech do prvního patra, kde už v jedné z místností čekají čtyři laboranti v bílých oblecích, chránění respirátory, brýlemi a průhlednými štíty na obličejích. Fotografování odmítají, nicméně při odběru vzorků si počínají jako sehraný tým.

„Kapacita testování byla nastavena na 90 lidí, kterým laboranti odebírají vzorky z nosu ve třech po sobě jdoucích časových blocích. Čas odběru závisí na tom, kdy se dotyčný člověk na antigenní testy předem objednal přes aplikaci na internetu,“ sdělil zpravodajskému portálu Brňan starosta Březiny Martin Habáň (STAN). Podle něj se kapacita testů, při kterých stačí ukázat občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny, rychle zaplnila. „Pokud bude mít člověk pozitivní test na covid, přijde mu do patnácti minut po odběru SMS zpráva, která ho nasměruje na klasické PCR testy,“ vysvětlil starosta.
Upozornil také, že antigenní testy je možné absolvovat jen jednou za pět dnů a nejsou určeny lidem, kteří onemocnění Covid-19 v posledních třech měsících prodělali.

Úspěšnost antigenních testů je kolem 80 procent, takže při pozitivním nálezu je nutné podstoupit ještě PCR test, při kterém se odebírají vzorky z krku a nosohltanu. Kolem půl šesté vychází z radnice další otestovaný. „Šel jsem si nechat odebrat vzorek kvůli tomu, že jsme před pár dny měli kontakt s člověkem, u kterého bylo podezření na nákazu koronavirem. A protože se chceme ještě v nejbližších dnech vidět s rodinou, tak jsme se šli s manželkou nechat otestovat,“ říká u nazdobeného vánočního stromu před obecním úřadem třicátník, který chtěl zůstat v anonymitě.

Antigenní test v Březině podstoupil i starosta sousedních Křtin na Blanensku František Novotný (STAN). „Stýkám se denně s poměrně velkým počtem lidí, proto jsem se šel už podruhé nechat otestovat. Výsledek testů byl negativní,“ uvedl Novotný. Ten také plánuje, že se nechá proti covidu naočkovat. „Patřím ke generaci, která prošla očkováním proti různým nemocem. Navíc je mi 66 let, takže patřím k rizikové skupině obyvatel, proto se nechám naočkovat. Je to určitě lepší,“ dodal starosta Křtin.