fbpx
31. 03. 2023 Dnes má svátek Kvido

Odpad po loňském tornádu se zmenšil, celkově vyklizený bude ale až na konci roku 2023

huhdejhf

Foto:

redakce (MOŠ archiv)

Odhad konečného množství tzv. tornádového odpadu se zmenšil, informovala o tom hejtmanova mluvčí Alena Knotková. Podle ní bylo ke konci února z provizorních deponií v Moravské Nové Vsi doposud odvezeno cca 170 000 tun odpadu. Tento týden byl odhad konečného množství stavební suti snížen z původních 217 00 tun na cca 190 000 tun.

Údaje z července minulého roku předpokládaly výrazně vyšší celkový objem stavebního materiálu k odklizení. Kvůli velmi suchému počasí v druhé polovině roku 2021 a s ohledem na statistické nepřesnosti v měření a výpočtu hmotnosti odpadů na deponiích a na použité technologie zpracování odpadů lze nyní s přesností uvést, že odpadu bylo méně, než se předpokládalo.

„Odklízecí práce na deponiích v Moravské Nové Vsi stále probíhají v příznivém tempu. Většina stavební suti již byla odvezena k druhotnému zpracování nebo řádnému skládkování. Při zpracování odpadů na zemědělském pozemku však došlo k výraznému zhoršení kvality zemědělské půdy na rozloze cca 4 hektary. Jako další krok k uvedení pozemků do původního stavu je proto třeba provést technickou a biologickou rekultivaci předmětných pozemků,” dodává náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec (Piráti).

Pro rekultivaci zemědělských pozemků bude zvolena externí firma, která teprve vzejde z výběrového řízení. Krajští radní z tohoto důvodu předpokládají, že úklidové práce skončí na konci příštího roku.

Bouře s kroupami a tornádem o rychlosti až 300 kilometrů v hodině se prohnala Břeclavskem a Hodonínskem poslední červnový čtvrtek. Zanechala za sebou šest mrtvých lidí a 1200 poškozených domů, z nichž asi 200 muselo k zemi. Škody jsou v miliardách korun.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT