Okolí takzvaného Bílého domu v Brně zpestří velkoplošná barevná malba na dlažbě. Měla by potěšit hlavně děti, které navštěvují školu a polikliniku v areálu. V jednání je také úprava zeleně a další kroky, které povedou ke kultivaci prostoru na Žerotínově náměstí v centru Brna, informovala v tiskové zprávě Hana Novosadová z městské firmy TIC Brno.

Pod hlavičkou kandidatury na evropské hlavní město kultury získalo Brno loni na podzim grant od nadace Bloomberg Philanthropies právě na zkrášlení veřejného prostoru před Bílým domem. Jde o 25.000 dolarů (přibližně 536.000 korun), doplnila Simona Osičková z kanceláře Brno 2028.

Chodník bude vybízet ke hře, motivy se budou moci rozšiřovat i dotvářet

Odborná komise vyzvala umělce k podání návrhů a vybrala koncept Patrika Antzaka a Jakuba Jahna nazvaný Vidím plno dobrých lidí. Svou barevnou vizi, tvořenou figurami lidí a geometrickými ornamenty, uskuteční v květnu a červnu při zapojení veřejnosti. Z chodníku by se měl stát prostor, který vybízí ke hře, motivy jsou variabilní, lze je rozšiřovat a dotvářet.

„Porota ocenila volnou kompozici malby pojatou jako otevřenou soustavu elementů, kterou je podle aktuální situace možné rozpracovávat a rozšiřovat dále do prostoru,“ uvedla k vítěznému návrhu Yvette Vašourková z Centra pro středoevropskou architekturu (CCEA).

Právě CCEA je nositelem projektu, a to ve spolupráci s Fakultou výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně

Za město je partnerem turistické a informační centrum TIC Brno. Porota vyzdvihla také ekologický aspekt projektu. Autoři totiž chtějí použít inovativní nanotechnologický nátěr, který zároveň čistí ovzduší.

Bílý dům je někdejší administrativní budova městského výboru KSČ ze 70. let minulého století, která nyní z větší části slouží jako poliklinika. Její součástí je také Sál Břetislava Bakaly, pravděpodobné budoucí působiště Divadla Bolka Polívky.