Štafeta odstartovala v 11 hodin u krajského úřadu, odkud s pochodní vyběhl hejtman Jan Grolich s olympijským vítězem z Tokia Jiřím Liptákem. Postupně se k nim připojili radní Jaroslav Suchý a sportovní střelec Jakub Tomeček, Petr Švancara, Šárka Razýmová, Aleš Razým, Alžběta Baudyšová a Klára Křížová.

U brány areálu převzala pochodeň ambasadorka letní edice tenistka Lucie Šafářová. Oheň olympijského festivalu zapálil současný ambasador krasobruslař Tomáš Verner, který zároveň své předchůdkyni popřál k narozeninám.

„Až jsem se vyděsil, jak je to tady skvělé. Laťka je tak vysoko, že já strávím odpoledne studováním materiálů, jak být tím nejlepším ambasadorem od Lucky. Cítím tu odpovědnost, vnímám ty pohledy, ale je to obrovská čest,“ popsal Verner.

„Dnešek vnímám jako zlomový bod. Byli jsme nervózní z toho, jestli se festival uskuteční. Ale teď už jsme nervózní jenom z toho, jak naši sportovci dopadnou. A já nám všem přeju, abychom si co nejvíckrát mohli říct: Jo!“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Ministr školství Petr Gazdík věří, že čeští sportovci na olympijských hrách uspějí. „My jsme tady proto, abychom jim fandili a aby oni dnes reprezentovali Českou republiku. Ze srdce nám přeji, aby těch medailí bylo co nejvíc a abychom ukázali, že naše republika opravdu umí,“ prohlásil Gazdík.

Součástí programu na pódiu byla i vzpomínka na skokana na lyžích Jiřího Rašku, který by dnes oslavil 81. narozeniny. Jeho vnuk Jan Mazoch přivezl i původní raškovku, která se stala motivem pro čepici v olympijské kolekci.

Poté následovalo otevření sportovišť. Curlingovou halu otevřelo video Alžběty Baudyšové, biatlonovou střelnici otestovali Aleš Razým a Jiří Lipták, skokanský můstek otevřel Jan Mazoch, snowpark Šárka Razýmová, Klára Křížová a Jan Novák, rychlobruslařskou dráhu Petr Švancara a Josef Balej a dráhu pro boby, saně a skeleton sólisté z Městského divadla Brno.

Poslední přišla řada na kluziště, na kterém se exhibičním vystoupením představily malé krasobruslařky společně se svým trenérem Tomášem Vernerem. Hodinu po poledni pak bylo možné sledovat na velkoplošné obrazovce zahajovací ceremoniál zimních her.