Rezidenční čtvrť Černá Pole v Brně nejspíš získá další turistické lákadlo v podobě opravené Arnoldovy vily. Stojí v těsném sousedství zpřístupněných vil Tugendhat a Löw-Beer, je však starší, vznikla pro stavitele Josefa Arnolda v 60. letech 19. století. Dlouho chátrala, teď tam vznikne prostor pro setkávání i výstavy.

Projekt rekonstrukce získal územní a stavební povolení, oznámil dnes novinářům náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Projekt připravovala městská část Brno-sever, nyní v něm bude pokračovat Muzeum města Brna, které vilu převzalo do své správy.

Oprava bude náročná, vila je ve špatném technickém stavu. Celkové náklady město odhaduje na 123 milionů korun. Přibližně o třetinu bude Brno žádat z takzvaných norských fondů.

Poslední soukromí majitelé vily zahynuli za druhé světové války. Od 50. let do roku 2013 sloužila jako školka, poté byla prázdná. Při stavebně-historickém průzkumu se podařilo najít řadu původních prvků, třeba dlažby nebo okenní kování. Jinak ale vila nese stopy mnoha přestaveb, podle architekta Zdeňka Přibyla připomíná leporelo různých stylů. "Cílem bude zachovat vše hodnotné a přiblížit se stavu kolem roku 1915," řekl ČTK Přikryl.

Muzeum města Brna připravuje pro vilu mnohostranné využití. V přízemí lze pořádat přednášky či diskuse. Vznikne také Centrum dialogu, jež se zaměří na témata česko-německo-židovských vztahů. V plánu je kavárna, stálá expozice o historii vily, prostory pro krátkodobé výstavy, badatelna či archiv.

Dlouhá svažitá zahrada bude přes den přístupná a umožní průchod mezi Drobného a Černopolní ulicí. Projekt rekonstrukce počítá také s celkovou obnovou zahrady, kde dnes zarůstají pískoviště a rezivějí dětské houpačky.

Muzeum města Brna vilu převzalo v pátek. Stará se také o vilu Tugendhat. Vila Löw-Beer je v péči Muzea Brněnska. V budoucnu by se objekty mohly vzájemně propojit a doplňovat svou návštěvnickou nabídku, turisté tak stráví v Černých Polích více času.