Zítra to bude týden, co se republika chystala k volbám. Od neděle zažívá Brno povolební kotrmelce a není v tom sama, obdobně je na tom třeba i hlavní město. Situace v jihomoravské metropoli připomíná spíše přetahovanou. Nejdříve koalice v čele s Petrem Vokřálem o Piráty nestojí, ale o několik hodin později jim nabízí modré z nebe. Běžný volič se neorientuje. Čtveřice nově vznikající koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD představuje své priority a ANO v čele s Petrem Vokřálem boj o vládu nad Brnem nechce vzdát. Jak vnímá situaci politolog Michal Pink a jaké jsou předpokládané šance pro vznik budoucí koalice?  Více v rozhovoru.

  • Dá se předpokládat, že nově vznikající koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD, opravdu vznikne?

Pokud jsou strany racionálně uvažující, tak ano, je to koalice, kde každý ze zastoupených má větší profit než v případě široké koalice pod vedením ANO.

 

  •  Případně, dá se z Vaší strany hodnotit, kdo je nejslabším článkem a může "přeběhnout"?

ODS, KDU-ČSL, Piráti jsou celostátně opoziční strana a spoluprací s ANO by to v nadcházejících volbách hůře vysvětlovali. ČSSD je sice v koalici, ale její síla není výrazná a i kdyby se spojila s ANO, tak je to u zbývajících členů 28, tedy těsná většina. Ale spíše si myslím, že přeběhnutí zde není moc pravděpodobné.

 

  • Jak vnímáte nabídku, kterou poskytl Petr Vokřál Pirátům?

"I tonoucí se stébla chytá". Petr Vokřál se snaží udržet primátorskou pozici za každou cenu, cokoliv jiného je pro něj prohra. Kdyby tak začal v sobotu odpoledne, mohlo to být dnes jinak.

 

  • Údajně včera večer vyjednávalo ANO s SPD, a to navzdory tomu, že dříve Petr Vokřál tvrdil, že s touto stranou do voleb nepůjde… Myslíte si, že Piráti a SPD na tento případný návrh přistoupí?

ANO a SPD už dokázali spolupracovat při sestavování Sněmovny v závěru roku 2017. Ale tato spolupráce není ideální, a pokud jsou Piráti rozumní, tak na tuto podmínku nepřistoupí. Vhodnější je pro ně spolupracovat s celostátně opozičními strany, tedy ODS, KDU-ČSL.

 

  • Myslíte si, že změna ve vyjednávání nastala v momentě, kdy k výraznému zlomu došlo i v Praze, má to souvislosti?

Nevím, v předchozích letech se koalice sestavovaly v každém městě autonomně bez vlivu okolností jiných měst. Ale třeba se situace mění.

 

  • Jak předpokládáte, že koalice v Brně nakonec může dopadnout?

Pokud chce ODS dostát svému předvolebnímu slibu (alternativa vůči vládnímu ANO) a má zájem vyhrát další volby, tak má dvě možnosti a) odejít do opozice nebo b) získat primátorský post a s podporou KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD v Brně vládnout. Podobně to platí pro KDU-ČSL a Piráty, které by spolupráce s ANO znevýhodnila před dalšími volbami.

 

Děkujeme za rozhovor.