Lidem, kteří se doma starají o své blízké s Alzheimerovou nemocí nebo nějakým typem demence, nově slouží poradna ve výškové budově brněnského výstaviště. Neformálně pečujícím tam zdarma poradí lékař, psychoterapeut i právník. Dalším cílem poradny je včasný záchyt nemoci a u nemocných oddálení projevů třeba tréninkem paměti. Nabízí i telefonické konzultace nebo návštěvy u rodin doma. Při slavnostním otevření to dnes řekl koordinátor poradny Michal Kurečka.

Snahou centra je na jednom místě nabídnout všechny služby, které pacienti nebo jejich blízcí potřebují. „Lékař s nimi pohovoří o progresu nemoci a na co se připravit. Sociální poradkyně pomůže třeba s tím, jak si zařídit dávky. Psycholog a psychoterapeut rodinám poradí, jak v péči o pacienta vytrvat co nejdéle a nezbláznit se. Dále nabízíme poradenství i v oblasti asistivních technologií, které péči mohou ulehčit,“ uvedl Kurečka.

Poradnu ocenil předseda Sdružení praktických lékařů Jihomoravského kraje Ivo Procházka. Podle něj podobné místo v regionu není

„Když pacienta s demencí odhalíme, tak sháníme rodinného příslušníka nebo nějakou terénní službu, která s nemocí pomůže. Na Blanensku máme skvělou službu, ale je to improvizace. Potřebujeme odborný tým, který pečujícím řekne, jak mají upravit domácí podmínky, připraví je na to, co bude následovat. A ještě za podpory psychoterapeuta. Je to velký benefit pro rodinu i celou společnost,“ uvedl Procházka.

Kurečka odhaduje počet lidí s Alzheimerem v Česku na 180.000, přičemž se stárnutím populace bude nemocných přibývat a pečujících ubývat

Poradna začala v omezeném režimu fungovat před několika měsíci, dosud ji využilo necelých 100 lidí. „Obávám se, že kapacity nebudou stačit a budeme je muset rozšířit,“ dodal Kurečka. Služby poradny hradí peníze z Evropské unie, přispělo také Brno a Jihomoravský kraj.