fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

Po vydařené sezóně potápěči sklápějí na Brněnské přehradě aerační věže

Potápěči v těchto dnech sklápějí na Brněnské přehradě aerační věže, s jejichž pomocí bojovalo Povodí Moravy se sinicemi ve vodě.
2022-10-05-vd-brno-potapeci

Foto:

Povodí Moravy

Provoz opatření proti masivnímu rozvoji sinic na Brněnské přehradě byl podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře letos úspěšný.

Ani přes nepříznivou hydrologickou situaci nebyla voda na žádném z koupacích míst hodnocena v průběhu celé koupací sezóny jako voda nevhodná ke koupání.

Srážení fosforu a provoz míchacích a aeračních věží prokázal svoji účinnost a díky těmto opatřením nedošlo k masivnímu přemnožení sinic v nádrži.

„Srážení fosforu zafungovalo velmi dobře a z podrobných dat je zřejmé, že většina rozpuštěného fosforu byla zachycena koagulantem a do nádrže se nedostává jako hlavní živina pro rozvoj sinic. Letošní počasí přineslo řadu negativních faktorů, jako byly extrémně vysoké teploty v průběhu léta, nevyrovnané rozložení srážek a nízký přítok,“ popsal zpravodajskému portálu BRŇAN generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Monitoring vody v Brněnské údolní nádrži ukázal, že vodní sloupec na hlavním jezeru nádrže byl po dobu provozu míchacích a vzduchovacích věží velmi dobře promíchaný. Rozdíly teplot mezi hladinou a dnem byly velmi nízké.

„V minulých dvou sezónách, které nebyly provázeny tak nízkým přítokem vody do nádrže, opatření prokázala svoji účinnost a po celou koupací sezóny pomáhala udržet kvalitu vody na požadované úrovni. Letošní sezóna ukázala, že naše opatření fungují a jsou účinná i při extrémních faktorech. Je ale potřeba zůstat nohama na zemi. Při souběhu extrémně vysokých teplot doprovázených silně podnormálními průtoky v řece Svratce může i za provozu takto komplexních opatření docházet ke zhoršení jakosti vody,“ upozornil Gargulák.  

Dvacet provzdušňovacích a míchacích věží společně s dávkováním síranu železitého, který srážením fosforu zabraňuje tvoření nadměrného množství sinic, bylo v provozu od dubna do září. Na počátku října začali potápěči připravovat zařízení na zimu a věže sklápět.

Na úspěšný průběh předchozích etap naváže od dubna příštího roku další etapa projektu. V rámci této etapy dojde k posílení opatření přímo v nádrži. Dojde k nahrazení vzduchovacích věží věžemi míchacími, a to z důvodu vyšší efektivity. V dubnu bude nádrž osazena dalšími čtyřmi věžemi, které budou zajišťovat další promíchávání vodního sloupce. 

Aerační věže se na Brněnské přehradě poprvé objevily v roce 2010, kdy byl spuštěn aerační systém a srážení fosforu. Na každý rok projektu je vyčleněno přibližně 15 milionů korun.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT