Po vydařené sezóně potápěči sklápějí na Brněnské přehradě aerační věže
Foto:
Povodí Moravy
Provoz opatření proti masivnímu rozvoji sinic na Brněnské přehradě byl podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře letos úspěšný.
Ani přes nepříznivou hydrologickou situaci nebyla voda na žádném z koupacích míst hodnocena v průběhu celé koupací sezóny jako voda nevhodná ke koupání.
Srážení fosforu a provoz míchacích a aeračních věží prokázal svoji účinnost a díky těmto opatřením nedošlo k masivnímu přemnožení sinic v nádrži.
„Srážení fosforu zafungovalo velmi dobře a z podrobných dat je zřejmé, že většina rozpuštěného fosforu byla zachycena koagulantem a do nádrže se nedostává jako hlavní živina pro rozvoj sinic. Letošní počasí přineslo řadu negativních faktorů, jako byly extrémně vysoké teploty v průběhu léta, nevyrovnané rozložení srážek a nízký přítok,“ popsal zpravodajskému portálu BRŇAN generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Monitoring vody v Brněnské údolní nádrži ukázal, že vodní sloupec na hlavním jezeru nádrže byl po dobu provozu míchacích a vzduchovacích věží velmi dobře promíchaný. Rozdíly teplot mezi hladinou a dnem byly velmi nízké.
„V minulých dvou sezónách, které nebyly provázeny tak nízkým přítokem vody do nádrže, opatření prokázala svoji účinnost a po celou koupací sezóny pomáhala udržet kvalitu vody na požadované úrovni. Letošní sezóna ukázala, že naše opatření fungují a jsou účinná i při extrémních faktorech. Je ale potřeba zůstat nohama na zemi. Při souběhu extrémně vysokých teplot doprovázených silně podnormálními průtoky v řece Svratce může i za provozu takto komplexních opatření docházet ke zhoršení jakosti vody,“ upozornil Gargulák.
Dvacet provzdušňovacích a míchacích věží společně s dávkováním síranu železitého, který srážením fosforu zabraňuje tvoření nadměrného množství sinic, bylo v provozu od dubna do září. Na počátku října začali potápěči připravovat zařízení na zimu a věže sklápět.
Na úspěšný průběh předchozích etap naváže od dubna příštího roku další etapa projektu. V rámci této etapy dojde k posílení opatření přímo v nádrži. Dojde k nahrazení vzduchovacích věží věžemi míchacími, a to z důvodu vyšší efektivity. V dubnu bude nádrž osazena dalšími čtyřmi věžemi, které budou zajišťovat další promíchávání vodního sloupce.
Aerační věže se na Brněnské přehradě poprvé objevily v roce 2010, kdy byl spuštěn aerační systém a srážení fosforu. Na každý rok projektu je vyčleněno přibližně 15 milionů korun.
NEJČTENĚJŠÍ
- 20. 03. 2023
- Délka čtení: 3 minuty
- Líbí se ( 0 )
- 15. 03. 2023
- Délka čtení: 3 minuty
- Líbí se ( 0 )
- 15. 03. 2023
- Délka čtení: 3 minuty
- Líbí se ( 0 )
- 21. 03. 2023
- Délka čtení: 2 minuty
- Líbí se ( 0 )
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- 15. 03. 2023
- Líbí se ( 0 )
- 15. 03. 2023
- Líbí se ( 0 )
- 6. 03. 2023
- Líbí se ( 0 )
- 24. 02. 2023
- Líbí se ( 3 )
- Nemocnice Znojmo použila pro pacienta se zlomenino…
- Záhada ztracených nákupních vozíků vyřešena. Žena …
- Vesmírná mise s vedením z Brna získala peníze od E…
- Na jih od Brna se má otevřít další lom na štěrkopí…
- Brno dá letos 11 milionů na rozšíření kamerového s…
- ÚOHS oslovil kvůli vyšetřování růstu cen potravin …
- Brno má novou dotřiďovací linku odpadu, je jediná …
- V úterý startuje na brněnském výstavišti veletrh A…
- Galerii Vaňkovka bude vládnout obří model želvušky…
- Dopravní podnik v Brně získal dotaci, koupí dalšíc…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
copyright © 2022 Press Global s.r.o. ・ všechna práva vyhrazena.