Na jihu Moravy loni stavbaři dokončili 5301 bytů, meziročně o 632 více. Více než třetina z nich je v Brně, necelá čtvrtina na Brněnsku. Stavět se začalo 5784 bytů, z toho 46 procent v nových bytových domech. Počet zahájených výstaveb je po Středočeském kraji v republice nejvyšší, meziročně jde však o pokles o 3,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Na Brněnsku výstavba poklesla

Počet zahájených staveb v Jihomoravském kraji představuje 16,2 procenta republikového celku. Z více než 37 procent se na tom podílelo zahájení prací v Brně, kde zahájená výstavba meziročně o 7,5 procenta vzrostla. Na Brněnsku, kde se začala stavět téměř pětina bytů, výstavba meziročně o 12 procent poklesla.

Počet bytů v bytových domech vzrostl o víc než pětinu

Dokončená výstavba bytů loni meziročně vzrostla o 13,5 procenta. O 24 procent vzrostl počet bytů dokončených v bytových domech, o 3,4 procenta klesl jejich počet v rodinných domech. „Na republikovém počtu dokončených bytů se kraj podílel 13,9 procenty. V mezikrajském srovnání byl počet dokončených bytů třetí nejvyšší po Středočeském kraji a Praze. Nejvyšší meziroční nárůst zaznamenal spolu s Jihomoravským také kraj Jihočeský a Liberecký, pokles zaznamenalo devět krajů,“ uvedl Tomáš Svozil z krajské správy ČSÚ.

Nejvíc bytů dokončili stavbaři v Brně

Nejvíce bytů, 1918, dokončili stavbaři v Brně, kde statistici rovněž evidují nejvyšší meziroční nárůst počtu dokončených bytů, a to o 935. Z dalších okresů zaznamenalo nárůst už jen Brněnsko.