V roce 2071 bude žít v Brně nejméně 300.000 a nejvíce 439.000 obyvatel. Vyplývá to z nové prognózy, kterou si nechalo zpracovat město. Ukazuje také, že stárnutí populace se město nevyhne. Situace bude celkem stabilní následujících deset let, pak začnou odcházet do důchodu takzvané Husákovy děti narozené v 70. letech minulého století, uvedl v tiskové zprávě radní Filip Chvátal (KDU-ČSL).

„Vzhledem k tomu, o jak silné ročníky se jedná, je třeba, aby se na to město s předstihem připravovalo a mělo dostatečné kapacity například v bydlení, zdravotnických zařízeních a podobně,“ uvedl. Prognóza ukazuje, že počet obyvatel ani trend stárnutí populace neovlivní tolik porodnost jako migrace. Pro město je to podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) signál k tomu dál podporovat vědu, výzkum, technologie a inovace, což do Brna láká vysoce kvalifikované mladé přespolní i zahraniční pracovníky.

Poslední populační prognóza vznikla před deseti lety, po předchozím sčítání lidu

Dnes vychází z novějších dat ze sčítání v roce 2021 a z počtu 385.000 obyvatel. Nízká varianta počítá s poklesem na 301.000 obyvatel. Představuje výzvu pro nastavení sociálních a ekonomických systémů města, protože by výrazně vzrostl počet starších obyvatel. Střední varianta počítá s 386.000 obyvateli a kopíruje vývoj v uplynulých letech, kdy nedocházelo k dramatickým výkyvům. Vysoká varianta předpokládá růst počtu obyvatel na 439.000. Ukazuje populační vývoj Brna v případě jeho migrační atraktivity pro mladší skupiny v produktivním věku a zahraniční migranty.