Podnikatel Libor Procházka a jeho firma LP Expo musí do šesti měsíců odstranit podzemní garáže, které stojí na městském pozemku u Bobycentra v areálu za Lužánkami. Krajský soud v Brně zamítl jeho odvolání proti březnovému rozsudku Městského soudu v Brně. Soudce Dušan Schinzel v odůvodnění zdůraznil, že tento rozsudek byl velmi precizní a správný. Procházkův advokát Martin Machač novinářům po jednání řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek.

Firma podnikatele nemá právní důvod k umístění stavby

Skutková podstata tkví podle obou soudů v tom, že Procházka a jeho firma nemají již žádný právní důvod pro umístění stavby, protože nájemní smlouva vypršela. A stavba neoprávněně zasahuje do práva žalobce, tedy města.

Procházka získal garáže v dražbě

Podzemní garáže, které vznikly současně s Bobycentrem v 90. letech minulého století, získala v minulosti Procházkova firma v dražbě. Nájemní smlouva k nim ale skončila výpovědí ještě dřívějšímu majiteli už v roce 2001. Firma garáže podle města využívá neoprávněně, před třemi lety ji vyzvalo k odstranění stavby. Firma se tomu bránila, město ji proto zažalovalo. Město argumentovalo tím, že kvůli podzemním garážím nemůže své pozemky libovolně využívat.

Soudy prý chtěly vyhovět městu, řekl advokát

Machač uvedl, že z rozhodování obou soudů byla vidět „zřetelná snaha vyhovět městu takřka za každou cenu“. Uvedl také, že jednou z možností dalšího postupu je požádat Nejvyšší soud o přiznání odkladného účinku dovolání.

Dohady o dočasnou stavbu

Obě strany se dohadovaly, zda jde o dočasnou stavbu, nebo ne, podle soudu to ale není podstatné. Zároveň spolu vedou další spory týkající se bezdůvodného obohacení, v nichž jde o používání garáží jako takových, a naopak o využívání parkovacích míst na střeše garáží. O těch se rozhoduje samostatně.

Procházka prohrál už jeden spor

Město s firmami podnikatele Procházky vede či vedlo i další spory. Procházkova firma Czechcity loni u soudu pravomocně neuspěla ve sporu s městem ohledně určení vlastnictví komunikací na pozemcích města v areálu za Lužánkami. Soud tehdy potvrdil, že komunikace jsou součástí pozemku, a jsou tedy města.

Jít do sporu bylo správné, uvedl radní Oliva

„Toto je tedy druhé zásadní pravomocné rozhodnutí ve prospěch města. Pokud by protistrana nesplnila nařízení soudu, tak podáme návrh na exekuci,“ řekl novinářům radní Jiří Oliva (ČSSD). Zmínil také, jak absurdní byla snaha předminulého vedení města pod vedením primátora Petra Vokřála (tehdy ANO), které se snažilo řešit pozemkové spory za Lužánkami tím, že by mu za uvolnění pozemků převedlo několik domů v historickém centru města zhruba za půl miliardy korun. „Rozhodnutí jít do soudního sporu se tak ukázalo jako správné,“ řekl Oliva.