Muzeum města Brna pro ně i pro dospělé připravilo výstavu hraček nazvanou Hračky na hradě z vlastních sbírkových fondů. Až dosud totiž exponáty zapůjčovaly na podobné výstavy převážně jiné instituce.

„Vystaveny jsou hračky, které si většina dospělých bude ještě pamatovat ze svého dětství. Některé hračky bylo také nutno restaurovat, aby mohly být znovu vystaveny a dělaly tak opět radost,“ uvedli na svém webu muzejníci.

Podle nich se však na výstavě najdou i exponáty, se kterými si hrál patrně málo kdo. Jedním z nich a zároveň nejstarším dochovaným kusem je dřevěná kazeta s hracími kameny pro dámu, mlýnek a vrhcáby z konce 17. století.

Výstava je rozdělená do šesti tematických částí. „V první jsou stolní hry z různých historických období. Panenky, domácí pokojíčky, kuchyňky, kočárky i medvídky naleznete ve druhé části,“ vypočítávají pořadatelé výstavy.

Třetí místnosti dominují dvě lodě přesahující svou délkou jeden metr. K vidění jsou zde také armády cínových vojáčků. A domácí loutková divadla, loutky, neznámé krajiny nebo třeba vystřihovánky se návštěvníkům představí v další části výstavy.

Výtvory v páté místnosti patří také Moravské ústředně v Brně, která vyráběla pro děti nejen textilní hračky, ale také filmové pohádky pro domácí promítání večer po setmění.

V poslední a největší místnosti si můžou především malí návštěvníci hrát, nebo jen tak odpočívat. Herna zároveň poslouží k lektorským úvodům pro školy i školky.

Výstava Hračky na hradě je na Špilberku otevřená od úterý do neděle od 9 do 17 hodin až do 27. února příštího roku. Děti do 6 let mají vstup zdarma, jednotné vstupné je 69 korun, pro mateřské a základní školy je lístek za 50 korun. Rodiny (dva dospělí a dvě až tři děti 7 – 15 let) zaplatí 240 korun.