Slavnostním poklepáním základního kamene začala výstavba první části nové čtvrti Pod Hády v Brně. Jak řekl výkonný ředitel developerské firmy Trikaya Dalibor Lamka, prodej bytů začne na konci září, hotové mají být na konci roku 2025.

První etapa: 167 bytů v osmi domech

„První etapa nabídne celkem 167 bytů v osmi domech a 186 parkovacích stání. Jelikož je čtvrť Pod Hády koncipována jako čtvrť bez aut, je snaha maximum parkovacích stání umístit do podzemních garáží a ulice ponechat chodcům,“ uvedl Lamka.

Investice za čtyři miliardy korun

V nové čtvrti, kde plánuje developer investovat přibližně čtyři miliardy korun, má vzniknout až 1000 bytů v bytových domech i menších viladomech. Projekt na dosud nezastavěném území, kde byla nikdy nedokončená továrna Ergon, developerská firma připravovala 14 let. Stavební povolení na první etapu dostala letos v červnu.

Demoliční a přípravné práce jsou už hotové

Hotové jsou na místě už demoliční práce a práce přípravné například na rozvody kanalizace, vody nebo elektřiny. Nyní začnou přípravy podzemních prostor pod první částí nové čtvrti. Zároveň se zahájením výstavby první etapy připravuje developerská firma další etapy, výstavba potrvá více než šest let.

Vznikne celá obytná čtvrť

V projektu pod lomem Hády na okraji Brna má vzniknout celá obytná čtvrť, která bude zahrnovat i obchody, sportoviště, mateřskou školu, bydlení pro seniory a centrální náměstí. Developer slibuje vybudování dostatečného počtu podzemních parkovacích stání. Obytné budovy budou mít zelené střechy a budou osazeny fotovoltaickými panely, na stavbě se má použít recyklovaný materiál ze stržené továrny Ergon. Podobu čtvrti navrhla architektonická studia Kuba&Pilař a Makovský & partneři. Střešní zahrady s vyhlídkami a zelená prostranství mezi budovami navrhl ateliér Flera zahradního architekta Ferdinanda Lefflera.