Přípravy dokumentu tvůrci zahájili několik měsíců před vypuknutím epidemie koronovairu. V té době netušili, jak aktuální téma zpracovávají. Snímek totiž nastoluje polemiku, zda převratné politické události nejsou méně důležité než smrt tisíců lidí, informovala zpravodajský portál BRŇAN mluvčí ČT Brno Hana Orošová.

„Vůbec poprvé představujeme světovou pandemii v prostoru střední Evropy vletech 1918 – 1920, tedy v době, kdy doznívá první světová válka, zaniká Rakousko-Uhersko a svoji historii začíná psát samostatná Československá republika,“ upřesnil dramaturg Martin Polák. Snímek vysílá ČT2 v úterý ve 20:55.

Hraný dokument podle Orošové chronologicky vypráví příběh pandemie, která si vyžádala přes 100 milionů obětí. Představuje průběh chřipky, její různé vlny i klinický obraz obávaných zápalů plic. Nemoc stíhala všechny generace, bohaté i chudé, zabíjela ve městech i na venkově. Zasáhla také rodinu Franze Kafky, jehož příběh je hlavní linkou filmu. Slavného spisovatele hraje Denis Šafařík, který teď na obrazovkách září jako policejní agent Nováček v seriálu Zločiny Velké Prahy.

Pro Šafaříka to byla první zkušenost s formátem dokudramatu. „Byl jsem překvapený, jak moc se to podobalo filmovému natáčení. S tím rozdílem, že jsem nemluvil a že šlo spíše o vžití se do konkrétních fragmentů z Kafkova života. Na place s námi byl odborník na Kafku a ten mi říkal, jak by se v takové či oné situaci zachoval. Často mi kladl na srdce, že to byl introvert. A tak jsem si vlastně Kafku vždy představoval,“ uvedl herec v tiskové zprávě.

Dokument je podle mluvčí brněnského studia ČT portrétem světové katastrofy pohledem přeživších, svědků a předních odborníků na virologii a historii lékařství. Nechybí bohatý, mnohdy dosud nepublikovaný archivní materiál, především filmový a fotografický. Součástí příběhu jsou také hrané scény a animace vycházející z autentických výpovědí lidí, jejichž příbuzní pandemii zažili.

Zcela zásadní při vzniku dokumentu byla spolupráce s předním historikem medicíny, rakouským lékařem Haraldem Salfellnerem. „Španělská chřipka si před více než sto lety vyžádala v českých zemích až 80 tisíc mrtvých a stala se tak největší zdravotnickou katastrofou naší země. Mezi milióny těch, kdož v oněch dnech onemocněli, trpěli záchvaty kašle a horečky, byl i spisovatel Franz Kafka a jeho sestřenice Irma. Po zhlédnutí snímku založeném na nejnovějším bádání se budeme na současnou koronavirovou pandemii najisto dívat jinýma očima,“ vysvětlil lékař.

„Práce na dokumentu mi znovu připomněla sílu vzdělání a znalosti historie. Kdybychom jako lidstvo využívali zkušenosti našich předků a naslouchali varování vědců, nemuseli bychom být nyní tolik zaskočeni aktuální situací,“ zamýšlí se režisér snímku Pavel Šimák.