V souvislosti se zhoršujícím se podzimním počasím přibývá střetů vozidel se zvěří. Zvěř se v tomto období pří hledání potravy vydává z hloubky lesů blíže k lidským obydlím. Některá zvěř se také v tomto období ještě páří a při tom částečně ztrácí obezřetnost a plachost.

Také viditelnost v podzimních dnech je vzhledem ke kratšímu dni a častým mlhám zhoršená. „Proto je vhodné v lesních úsecích snížit rychlost z povolených 90 km/h alespoň na 80 km/h, abychom měli větší šanci se střetu se zvěří vyhnout nebo dobrzdit. Pokud se nám stane, že zastihneme zvěř uprostřed vozovky, přepněte dálková světla na potkávací, oslněné zvíře často ustrne na místě, pro jeho vyplašení je lepší použít klakson,“ uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

Ten dále dodal, že je nutné pamatovat na to, že lesní zvěř se pohybuje ve stádech a ve většině případu lze očekávat, že za prvním zvířetem se objeví další. Při nevyhnutelném střetu se zvěří je lepší volit přímý střet nikoli stržení volantu. Snaha vyhnout se zvířeti může zapříčinit havárii s horšími následky než přímý střet se zvěří. „Před nárazem je tedy vhodné držet volant pevně ve směru jízdy, intenzivně brzdit a očekávat náraz. Pokud již dojde ke střetu, postupujeme jako při běžné nehodě, řidič by měl po zapnutí výstražných světel vystoupit v reflexní vestě z vozidla, místo nehody označit výstražným trojúhelníkem a z bezpečného místa nahlásit případ policii, která uvědomí příslušné myslivecké sdružení pro likvidaci nebo dohledání zvěře. Usmrcenou zvěř po střetu si nikdy nenakládejte do vozidla, pokud byste tak činili a zvěřinou si chtěli kompenzovat škodu na vozidle, bude se i v tomto případě jednat o pytláctví,“ dodal Chaloupka.