Policisté v Brně v posledních týdnech evidují až o pětinu více výjezdů k případům, které nesou znaky domácího násilí. Jde i o cizince. Jednou z příčin růstu těchto případů je především zhoršená finanční situace. Na tiskové konferenci o tom informovala Andrea Kornetová, vedoucí specializovaného oddělení, které se domácím násilí v Brně zabývá. V České republice obdobné oddělení neexistuje, v Brně funguje 17 let.

"Situace je taková, že v posledních týdnech jsme zaznamenali vzrůst výjezdů k případům, které nesly znaky domácího násilí. Přiblížili jsme se nárůstu 20 procentům oproti stejnému období loňského roku. Ta jednání jsou navíc mnohem závažnějšího charakteru a intenzivnější, loni šlo o více přestupků, nyní jde o více trestních řízení," uvedla vedoucí. Přesná čísla neposkytla, obecně se ale podle ní oddělení ročně zabývá asi 80 trestnými činy, asi 200 přestupky a 40 vykázáními.

Pachateli a oběťmi domácího násilí jsou v posledních týdnech zvýšeně i cizinci. Kornetová uvedla, že šlo o čtyři různé státní příslušnosti. Problém podle ní je v těchto případech nejen v jazykové bariéře, ale především v tom, že cizinci neznají české zákony a české právní normy. "Ta neznalost se promítá v tom, že oni nečekají, že by se jim u nás mohlo dostat pomoci. A neznají oprávnění policie. A co je nejzávažnější, že dost z nich projevuje nedůvěru v policii," uvedla vedoucí.

Například začátkem června policie vyjížděla k oznámení o napadání ženy přítelem v bytě. Šlo o cizince, se kterým žila ve společném obydlí. Domácí násilí trvalo nejméně od března, muž ženu podle policie opakovaně bil pěstí do hlavy či obličeje, způsoboval jí podlitiny a pohmožděniny. Koncem května pak policisté vykazovali násilníka ze společného obydlí, kterým byl pokoj jednoho z brněnských hotelů. Šlo o cizince, kdy útočník ženu podle policie opakovaně bil pěstí do hlavy a kopal jí.

Jednou z příčin nárůstu počtu případů je podle Kornetové zhoršující se ekonomická situace rodin. "Máme vypozorováno, že alkohol a nedostatek financí jsou stimulem násilí v rodinách. Vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci se navíc obávám, že tento trend bude pokračovat," uvedla vedoucí.

Policie může jednání kvalifikovat jako přestupek, může však jít i o trestný čin týrání osoby žijící ve společném obydlí s trestní sazbou čtyři roky vězení, případně až osm let, v nejzávažnějších případech až 12 let vězení. Druhou možností je vykázání násilníka, a to na deset dní. Soud jej může vykázat na měsíc s prodloužením až na šest měsíců. Policie také může zahájit trestní stíhání a dotyčného stíhat vazebně.

"Především je potřeba si uvědomit, že tou obětí domácího násilí dotyčná osoba je. To znamená, že to, co se jí děje, je protiprávní a v České republice existují zákony a právní normy, podle kterých lze domácí násilí postihovat. Není to věc soukromá, je to věc, kterou je potřeba řešit a postihovat, a to co nejdříve, aby jednání případně neeskalovalo," uvedla vedoucí.