Na recenze a recenzní weby pro výběr zboží už jsme si zvykli. Většina z nás před nákupem spotřebiče, elektroniky, ale třeba i auta prohledává internet a „sjíždí“ odborné i laické recenze, hledá obchod s nejnižší cenou, zkrátka se při rozhodování opírá o několik zdrojů. U půjček, pojištění či jiných finančních produktů by to mělo být stejné. Víte, kam se obrátit pro odborné i laické recenze půjček a kdo sestavuje žebříčky a indexy, díky nimž se v půjčkách snadno zorientujete?

Co rozhoduje o kvalitě půjčky?

Půjčka není snadná záležitost. Na první pohled to vypadá jednoduše: půjčím si peníze, využiju je, na co právě potřebuju, postupně je budu vracet. Jenže zejména ve fázi postupného splácení úvěru se skrývá spousta detailů a drobností, které mohou vést do obrovských rozdílů nejen cenových, ale i uživatelských. Podle čeho poznat dobrou a bezpečnou půjčku?

Jde především o čtyři ukazatele:

  1. poskytovatel, resp. jeho licence – banka i nebankovní společnost musejí mít licenci k poskytování půjček. U banky nebývají s licencí problémy, u nebankovní společnosti, zejména když o ní slyšíte poprvé, se vyplatí si licenci zkontrolovat
  2. podmínky získání půjčky – čím přísnější podmínky získání, tím bezpečnější půjčka. Banky neriskují, a tak půjčují jen lidem, u nichž jsou si jisté, že splácení zvládnou i s poklesem příjmů. Nebankovní poskytovatelé (ne všichni) jsou ochotni jít do většího rizika. Může se vyplatit, ale jen v kombinaci s následujícími dvěma body (cena a splácení)
  3. cena půjčky – výhodnější je samozřejmě cena nižší. Většinou se dá orientovat podle RPSN, u krátkodobých půjček (několik měsíců) je spolehlivějším ukazatelem celkový přeplatek. Někdy se vyplatí půjčka dražší, ale s flexibilnějším splácením, viz další bod
  4. podmínky splácení půjčky – předčasné splacení, odklad splátky nebo snížení splátek, a to vše s co nejnižšími poplatky, nejlépe bezplatně. Tak by měly vypadat ideální podmínky splácení: flexibilita splátek. Vyvážit mohou i o něco dražší úvěr. I u nejlevnější půjčky se totiž dá dostat do potíží – a flexibilita splátek je automaticky pomůže řešit.

Ukazatele jsou komplexní, a ne vždy je snadné je z popisu půjček na stránkách poskytovatelů vyčíst. Abyste se o půjčce včas dozvěděli možné maximum, je potřeba projít nejen webové prezentace bank a licencovaných nebankovních společností, ale i všechny dokumenty, které se k jejich úvěrům vážou.

Příliš složité a časově náročné? Nepochybně. Ale pomoci vám mohou recenze a indexy, kde si o každém úvěru prošli specialisté a vše, co o kvalitě půjčky rozhoduje.

Podrobné recenze půjček od specialistů

Na práci s půjčkami se zaměřují srovnávače úvěrů. Některé jen uspořádají prověřené poskytovatele a jejich půjčky na jedno místo, abyste si mohli úvěry porovnat podle RPSN nebo dostupné částky, i podle podmínek získání.

Jiné poskytnou mnohem detailnější pomoc s výběrem: odborné recenze půjček, s detailním rozborem celého úvěru i jeho doplňkových služeb. Jak takové recenze vypadají? Na portálu Bezvamoney.cz zpracovali podrobné recenze na bankovní i nebankovní úvěry. V nich se dozvíte o každé z půjček vše potřebné, vše ke každému ze čtyř ukazatelů nutných pro porovnání a výběr půjčky. Méně podrobné recenze nabídne server Financer či Finparáda.

Indexy odpovědného úvěrování od odborníků z Člověka v tísni

Rychlým vodítkem pro základní přehled v půjčkách je Index odpovědného úvěrování. Nedozvíte se v něm tolik detailů, ale můžete jej využít jako první krok k vytřídění půjček, o které opravdu nestojíte. A následně si v recenzích projít jen ty, které ze srovnání Indexu vyšly dobře.

Index se sestavuje dvakrát do roka, jednou za půjčky do výplaty (splatnost 30 dní) ve výši 20 000 Kč, podruhé za roční úvěr ve výši 50 000 Kč. Půjčky jsou v Indexu seřazeny podle počtu získaných bodů. Najdete tu jak výslednou cenu úvěru, tak i stručný popisek s hlavními důvody, které vedly autory k udělení daného počtu bodů, a tím i pořadí v žebříčku. Pro detaily je pak dobré se obrátit na již zmíněné recenze.