Popálené koťátko se zlomeným ocasem našla 2. ledna pětiletá holčička v Brně-Starém Lískovci. O týden později objevili u benzínky v Marefách na Vyškovsku postřeleného kocourka. Zubožené kočky vykazovaly podle veterinářů známky týrání a jejich ochráncům už došla trpělivost. Brněnský Charitativní kočičí spolek Kryšpín se rozhodl podat trestní oznámení za týrání koťátka. Další pak podá Útulek Tibet za postřeleného kocoura, sdělila v tiskové zprávě předsedkyně spolku Kryšpín Lenka Němcová. Za týrání zvířat hrozí až tři roky, v případě trvalých následků či smrti až šest let vězení.

Bylo nám do pláče, posteskla si Němcová

„Když jsme se dozvěděli o týraném koťátku, bylo nám do pláče. Pak přišel vztek a následovalo odhodlání dohnat před soud a potrestat toho, kdo to udělal,“ popsala začátek příběhu Lenka Němcová. Nález koťátka oznámila nejmenovaná žena na sociální síti ve skupině Kočkaři Brno a okolí 3. ledna s tím, že tvorečka našla její pětiletá dcerka, mají ho doma a prosila o finanční pomoc s veterinární péčí.

Koťátko pojmenovali Jiřinka

Azyl Jiřina Skoumalová kotěti umožnil první ošetření veterinářkou v brněnských Bohunicích. A dobrovolník pak převezl zvíře na Veterinární kliniku Letovice na Blanensku, kde se teď o ně starají. Bylo pojmenováno Jiřinka podle provozovatelky útulku, který mu zatím hradí péči.

Uzlíček plný bolestí si prošel peklem, říká provozovatelka útulku

„Nevím, čím vším si tato malá kočičí holčička musela projít, ale nic pěkného to nebylo. Uzlíček plný bolestí, zlomený ocásek, který již odumírá, dehydrovaná, hladová, kost a kůže, sotva dýchá. Všechny polštářky na tlapkách má spálené, na srsti zbytky vosku, nevím, zda byla součástí silvestrovských oslav tzv. „dobrých lidí“, ale je vidno, že si užila své,“ napsala o zdravotním stavu malé kočky na sociální síti Jiřina Skoumalová.

Podle veterinářky si kočka nezpůsobila zranění sama

Následovaly bohužel ještě horší zprávy. Po mírném zhoršení stavu přišla apatie, kotě nechce moc jíst. Podle zvěrolékařky si kočičí holčička taková zranění rozhodně nezpůsobila bez něčího přičinění. „Toto je jasné týrání zvířete: zlomený ocásek, opálené všechny hmatové fousky, spálený čumák, opálené ucho, tři tlapky má opálené do živého masa. Pořád přemýšlím, jak by k tomu jinak přišla. Kočka opravdu není hloupá, nevleze do ohně, nezlomí si jen tak ocas,“ uvedla Skoumalová s tím, že kotě trpělo a trpí.

Za informace nabízí spolek odměnu 10 tisíc korun

Malá Jiřinka má nyní tu nejlepší péči. Sestřička z Letovic si ji dokonce vzala domů, protože i přes utrpení je mazlivá, a lidské teplo jí nyní moc pomáhá. A spolek Kryšpín se rozhodl s pomocí advokátky najít toho, kdo jí to udělal. „Poraněné a zubožené koťátko se našlo 2. ledna u tramvajové zastávky Dunajská směr z města, v blízkosti zdejšího dopravního hřiště. Má 2 až 3 měsíce. Hledáme svědky, kteří by nám pomohli identifikovat pachatele, nabízíme odměnu 10 tisíc korun,“ zní žádost spolku o pomoc. Svědci můžou napsat spolku na sociální sítě, přidat komentář k příspěvku nebo poslat e-mail na spolek-kryspin@email.cz.

Kocourka někdo postřelil, v těle měl sedm diabolek

Druhý případ řeší lidé z Útulku Tibet, kteří v Marefách u Bučovic našli zkrvaveného kocoura. „Nejdřív mysleli, že jde o nehodu, ale při bližším ohledání zjistili, že zranění jsou dva až tři dny stará a že byl kocourek několikrát postřelen. V těle se našlo sedm diabolek, dvě v oblasti očí. Apík, pojmenovaný podle benzinky, podstoupil vyšetření u veterináře v Brně. Podle něj půjdou naštěstí oči zachránit,“ dodala Němcová. Spolek také hledá případné svědky této události a podá trestní oznámení na neznámého pachatele.