Návštěvník Brna, který se chce vyhnout nepříjemným nedorozuměním, se před cestou může vybavit novou knihou Zdar jak sviňa. Obsahuje nejznámější fráze a hlášky v hantecu. Jde o desátý knižní titul Honzy "Žanka" Hlaváčka, popularizátora hantecu, zvláštní variety češtiny, která vznikla v Brně a dosud má vliv na hovorovou mluvu ve městě.

Čtenáři se například dozvědí, že "glgat rumunsko" znamená pít rum, zatímco pobídka k "paření červa" je vlastně pozváním na sklenku červeného vína. Před pitím alkoholu je pak vhodné se dobře najíst, brněnští štatlaři, tedy městští flákači, doporučují například "gulin s brzdó", tedy guláš s chlebem. Když pak Brňan řekne, že "góme strakonickýho dudáka", znamená to, že vidí štědře obdařenou dívku.

Nová kniha není slovník, zdůraznil autor. Pro uživatele však může být dokonce ještě užitečnější. "Slovník totiž někdy nestačí. Nejde jen naskládat slova v hantecu za sebe – tak by to Brňák neřekl. Proto jsou v knize celé fráze," řekl ČTK Hlaváček. Bohatě ilustrovaná kniha zároveň vysvětluje význam i původ hlášek a doplňuje příklady použití v komunikaci.

Hantec vznikal v Brně několik staletí, ovlivnila jej hanácká nářečí češtiny, brněnská němčina i historický středoevropský argot, zejména vídeňský. Vliv měla také romština nebo jidiš. Mnoho jednotlivých výrazů se dosud používá, třeba šalina, tedy tramvaj, hokna neboli práce, koc čili dívka, případně love, v překladu peníze.

Podle Hlaváčka nejde o mrtvý jazyk. Hantec má početný fanklub, "tvrdé jádro" se schází každý měsíc. Zájem mají i mladí. Objevují se také nové vlivy, nová slova. Zatímco dřív pocházela často z němčiny, mladá generace si půjčuje spíš z angličtiny.

Hantec je esencí brněnství, míní Hlaváček. Svébytnou mluvu spojuje se specifickým smyslem pro humor i trochu bláznivými nápady. Jako příklad dal recesistický pokus zvolit Zlatým slavíkem osobitého brněnského zpěváka Rudyho Kovandu, anebo nedávné svépomocné oživení zchátralého fotbalového stadionu Za Lužánkami.