Pracovníci brněnské zoologické zahrady rozmístili na Znojemsku dalších šest dudníků, tedy speciálních ptačích budek určených pro dudky, kteří jsou v Česku silně ohroženým druhem. Celkem jich tak je na jihu Moravy rozmístěných 28, dosud se v nich vylíhlo několik desítek mláďat. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí zahrady Věra Müllerová.
„Všechny nové budky jsme pečlivě rozmístili na vybraných lokalitách v oblasti Znojemska. Doufáme, že tímto krokem podpoříme místní populaci dudků a poskytneme jim bezpečné místo k hnízdění a odpočinku,“ uvedl zoolog a kurátor chovu Petr Šrámek.
Je běžné, že osidlování nových prostor dudkům nějaký čas trvá a je potřeba, aby budky byly v lokalitách delší dobu
Pracovníci zoo ale věří, že nové budky dudci objeví a alespoň některé osídlí už tento rok. „Dudek, jako jeden z nejbarevnějších ptáků, z naší přírody téměř zmizel a málokdo ho viděl na vlastní oči. Náš projekt spočívá hlavně v poskytnutí nových prostor k zahnízdění, které splňují specifické nároky těchto ptáků. Potřebují speciální druh krajiny s krátkou trávou a my se staráme o to, aby tomu odpovídalo i okolí a lákalo dudky k zahnízdění,“ uvedla ředitelka Zoo Brno Radana Dungelová.
Letos začíná osmá sezona projektu zoo na záchranu dudků v krajině
Všechna nová místa pro dudníky jsou na pozemcích, na kterých hospodaří farma rodiny Markových. Brněnská zoo v rámci tohoto projektu nainstalovala v Jihomoravském kraji dosud 28 dudníků, ve kterých se vylíhlo několik desítek mláďat. S dalšími dvěma budkami se v nejbližší době počítá přímo v areálu zahrady, kde budou moci děti ze zoo kroužků samy pozorovat ptáky, kteří v nich zahnízdí.
Dudek chocholatý je podle české legislativy zařazen do kategorie „silně ohrožený“
Za hlavní příčinu ohrožení se považuje ztráta biotopu a nevhodné zemědělské hospodaření. Obývá otevřenou krajinu pastvin a luk s občasnými skupinkami vzrostlých stromů nebo i řidších lesů, které mu poskytují potřebné dutiny ke hnízdění.