Předsezónní rozhovor s hlavním trenérem Komety Petrem Fialou

  • Foto

    Michal Eger, HC Kometa Brno

Trenér brněnského týmu Petr Fiala společně s novým kapitánem Martinem Zaťovičem se zúčastnili předsezónní tiskové konference. Brněnský kouč se rozpovídal o přípravě, nadcházející sezóně i o té uplynulé.

Je tento týden ve znamení očekávání a nervozity?

Nervozita přijde. Bylo by nenormální, kdyby hráči řekli, že nejsou nervózní, každý musí částečně být. Nesmíte ale v té nervozitě začít zmatkovat. Teď mluvím o hráčích, trenér přece jen podle mého názoru dokáže ty emoce potlačit více. Ale když hráč znervózní, tak se to v první akci často ukáže – například upadne nebo se mu něco přihodí. Ta nervozita k tomu patří a byla by podle mě chyba, kdyby trenéři nebo hráči byli bez nervozity.

Máte natolik zkušený tým, že by tyto zkušenosti mohly na začátku sezóny hrát ve váš prospěch. Jak to vidíte?

Zkušenost ještě neznamená, že vám to bude fungovat. Musí se přidat i to nasazení, ve sportu už nejde hrát jen nějakou rutinou. Například basketbalisté – to není rutina, to je maximální nasazení v té kvalitě, která tam v těch hráčích je. Teď se ten basketbal hodně probírá, ale není to jen basket, ve všech sportech je důležitá kvalita plus nasazení. Pak je to samozřejmě výhoda toho mužstva, když ta kvalita tam je. Protože jenom bojovnost vám neodehraje 52 zápasů v základní části, to nejde, tam to musí být i s tou kvalitou.

O Kometě se v posledních letech mluvilo jako o „play-off týmu“, po základní části většinou skončila na 5. – 6. místě. Budete letos na hráče více tlačit, aby uhráli třeba první čtyřku?

Já si nemyslím, že to bylo cílené, prostě to tak někdy v té sezóně vyplyne. Rozhodně se k hráčům nepostavili zády diváci a nebylo to tak, že by hráli dlouhodobě špatně. Jak jsem říkal, musí se hrát dobře – čím lepší umístění, tím lepší výchozí pozice, protože pak máte šanci hrát více zápasů doma. Rozhodně vedení neřeklo, že se musí vyhrát základní část, ale samozřejmě chceme uspět v play off.

Vypadalo to, jako by hráči vždy v play-off zařadili o rychlostní stupeň výš.

Je dobře, když tam ta možnost je. Mužstva, která hrají celou sezónu na doraz, už potom v play off nemají kam sáhnout. A naopak u těch mužstev, která tam tu rezervu trošku mají, se to projeví. Ale jak jsem říkal – že by v základní části chtěli hrát pozvolna a pak na to „šlápnout“, to si nemyslím. Ale každopádně to vyšlo.

Jak je důležitý úspěšný začátek sezóny?

Je to vždy důležité pro klid v mužstvu. Když se nedaří, tak začnou hráči přemýšlet, jestli jsme netrénovali moc anebo naopak málo, a co je špatně. Když se hraje dobře, tak jsou všichni spokojení a o těchto věcech nepřemýšlí. Druhá věc je, že samozřejmě ani vedení nechce vidět prohry, takže to jsou takové spojité nádoby. A důležitá je také spokojenost fanoušků, kterých tady chodí pravidelně opravdu strašně moc a je to závazek i vůči nim, abychom hráli kvalitní hokej.

Jste v hodně úzkém kontaktu s panem Zábranským nebo vám nechává volnější ruku?

Myslím, že Kometa má být panu Zábranskému za co vděčná ohledně toho, jak to tu řídí. Určitě v kontaktu jsme, není to úplně každodenní kontakt, protože někdy tu třeba pan Zábranský není, ale vídáme se hodně často. Když má něco na srdci, tak to sdělí, a to je asi to nejlepší, co může být. Je to lepší než jen chodit a nic si neříct. Všechny věci, co jsou k řešení, je nejlepší vyřešit hned.

První dva domácí zápasy hrajete proti Třinci a Spartě – jak se těšíte na tyto ostré duely?

Třinec nás trošku nachytal v přípravě, takže doufám, že jsme se z toho poučili. Dá se říct, že nás přehrával skórem i hrou, plus ukázal, že i na postě brankářské dvojky jsou dobře obsazení. Co se týče Sparty, já jsem bral Spartu vždycky jako derby. Každý ji chce porazit, je to vždy hodně důležitý zápas i pro fanoušky. Je potřeba vyhrát, ale je jasné, že plánovat ve sportu nejde. Rozhodně to jsou kvalitní soupeři a budeme muset hrát opravdu velice dobře, abychom vyhráli.

Je Martin Zaťovič ve vašich očích ideálním prototypem kapitána pro Kometu?

Já si myslím, že ano. Zjišťoval jsem u trenérů jejich návrhy a i s mým návrhem to bylo stoprocentní – jednohlasně Martin Zaťovič. Tam vlastně ani jiná možnost nebyla. A jak sám říkal, neřeší to jenom ten kapitán a nebude to jenom o Martinu Zaťovičovi. Ale jeho výkonnost a charakter – nevidím v tom problém.

Líbí se vám, že zkušenější hráči dokáží převzít zodpovědnost?

Takhle by to mělo být v každém sportu. Pro trenéra je vždy jednodušší, když to funguje, a když jsou mu hráči v tomhle nápomocní. A když mají oni něco na srdci, tak za vámi hned přijdou a hned se to vyřeší. Já nejradši řeším vše hned z očí do očí, i když některé záležitosti mohou být nepříjemné. Nenechat hráče v situaci, kdy o ničem neví, a pak najednou udeřit něčím, co je pro něj svým způsobem šok. Zatím ta vzájemná domluva fungovala a nevidím důvod, proč by neměla fungovat i v budoucnu. Nejen ohledně hokeje, ale i co se týká věcí okolo.

Zmínil jste dvě prohry s Třincem v přípravě. Je to větší motivace před prvním mistrovským zápasem proti Ocelářům?

Člověk nechce prohrávat ani dvakrát po sobě. Třinec podává a podával opravdu kvalitní výkony, a to už v době, kdy jsme na tom my možná nebyli tak, jako oni. Ale teď je jiná část sezóny, myslím, že už se nebudeme vracet k tomu, jak jsme hráli v přípravě, pro nás je důležité odehrát kvalitní mistrovská utkání.