Jednou z nejdůležitějších věcí, které škola může studentům dát, je touha být otevřený novým věcem a celý život se vzdělávat. Premiér Petr Fiala (ODS) to dnes řekl studentům střední zahradnické školy v Rajhradě na Brněnsku. Školní rok tam zahájil společně s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN). Fiala studentům popřál, aby se jim ve škole líbilo a měli pocit, že se dozvídají něco nového. Věří, že po škole najdou široké uplatnění. Ministr Bek uvedl, že se změní systém přijímacích zkoušek na střední školy.

Uplatnění studentů je široké, řekl Fiala

„Nepředstírám, že jsem absolventem zahradnické školy, ale s jednou (její absolventkou) už docela dlouhou žiji, takže vím, co to obnáší. Má manželka totiž zahradnickou školu absolvovala. Jiný absolvent byl můj student na politologii a dnes je velvyslancem,“ řekl Fiala. Uplatnění studentů je tedy podle něj široké. „Vedle praktických dovedností a teoretických znalostí je ale jednou z nejdůležitějších věcí, které škola může studentům dát, touha být otevřený novým věcem a celý život se vzdělávat. Tyto možnosti jsou nekonečné,“ dodal.

Ocenil spojení praktického vzdělávání se všeobecným

Fiala věří, že studenti najdou uplatnění i s ohledem na to, že společnost se čím dál tím víc dívá na přírodu a na to, co se kolem ní děje. „Chci také ocenit, že vaše škola nabízí to, po čem tak dlouho voláme, a to spojení praktického vzdělávání se všeobecným. Máte tu přírodovědné lyceum, a to je dobrá ukázka toho, jak se má u nás vzdělání rozvíjet,“ doplnil.

Systém přijímaček se zřejmě změní, upozornil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek upozornil, že tento školní rok přinese některé novinky. „Vypadá to, že se nám podaří převést přijímací řízení na střední školy do elektronické podoby. Přes léto jsme k tomu připravili legislativní návrhy, které to umožní. Pokud se tak během podzimu rozhodne parlament, tak příští přijímací zkoušky už nebudou probíhat na papíře, ale elektronicky, čímž se hodně zkrátí stresující doba mezi vykonáním jednotných přijímacích zkoušek a rozhodnutím, zda se uchazeč dostal na střední školu,“ uvedl ministr.

Škola má více než stoletou tradici

Škola vznikla v roce 1901 jako ústav pro vzdělávání zahradníků z Brna a širokého okolí. Zpočátku měla pouze ovocnářské zaměření, později se však výuka rozšířila na celou zahradnickou problematiku. V současnosti tady studuje kolem 500 žáků. Je největší zahradnickou školou v Česku, řekl její ředitel Marek Kňažík. Zřizovatelem je Jihomoravský kraj.

Na jižní Moravě je přes 50 tisíc středoškoláků

Na jižní Moravě je 133 středních škol a konzervatoří, navštěvuje je více než 50 tisíc dětí. Na téměř 500 základních škol v regionu dochází kolem 115 tisíc dětí. Téměř 700 mateřských škol navštěvuje přes 41 tisíc dětí.