Projekt Příběhy našich sousedů míří do brněnských škol, poučí je o moderních dějinách

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Poučit se o našich moderních dějinách a podílet se aktivně na jejich prezentaci umožní brněnským žákům projekt s názvem Příběhy našich sousedů. Brněnští radní už projekt za více jak 400 tisíc schválili, teď je rozhodnutí na zastupitelích. V tiskové zprávě o tom informoval radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů připravuje společnost Post Bellum – Paměť národa. „Prozatím je do projektu přihlášeno 15 brněnských škol. Každá, která se zapojí vytvořením jednoho týmu, získá 24 tisíc, při vytvoření dvou týmů s jedním učitelem obdrží 43 tisíc, dva týmy se dvěma pedagogy pak dostanou 46 tisíc,“ uvedl Suchý.

Vzdělávací projekt je určený žákům osmých a devátých tříd základních škol. Ti se za doprovodu svých učitelů a koordinátorů z Post Bellum na několik měsíců stanou rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy a budou mít za úkol vyzpovídat pamětníka ze svého okolí, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.

„Já tento projekt velmi vítám, můj syn navštěvuje základku ve Slatině, a pokud se zrealizuje od příštího školního roku, ještě ho stihne, bude v devítce. Je blázen do natáčení, střihu a všeho, co se týká televize. Takže za mě, určitě ano,“ dodala Jana Lorencová.

Někteří podle příběhu nakreslí komiks, jiní vytvoří prezentaci pro spolužáky, další se vydají do Českého rozhlasu, kde jim redaktoři pomohou sestříhat nahrávku do rozhlasové reportáže. Na závěr musí vystoupit před publikem a výsledky své práce představit veřejnosti a odborné porotě.

„Dějiny naší země ve 20. století jsou nebývale dramatické, poměrně složité a stále ještě nejednoznačně interpretované i přijímané. Kdo jim chce porozumět, měl by být vnímavý, empatický, mít rozhled a umět kriticky myslet. To vše, podle mého názoru, pomáhá v brněnských školácích vypěstovat a posílit právě projekt Příběhy našich sousedů,“ popsal Suchý.

Od roku 2019 se do projektu průběžně zapojilo kolem 30 škol, tedy přes 200 žáků. Podle Suchého je proto logické, že takto renomovaný projekt město Brno finančně podpoří.

„Výsledky práce mladých dokumentaristů budou jednak odvysílány v Českém rozhlase Brno, jednak se stanou součástí závěrečného prezentačního dne v červnu příštího roku,“ uzavřel Suchý.

 

Zdroj: 
MMB