Průměrná mzda na jihu Moravy dosáhla v 2. čtvrtletí letošního roku 41.912 korun, meziročně tak vzrostla o 3018 korun, tedy o 7,8 procenta. Po započtení inflace ve výši 11,1 procenta ale reálně klesla o tři procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo brněnské pracoviště Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V kraji jsou třetí nejvyšší mzdy v ČR

Průměrná hrubá mzda byla na jihu Moravy ve srovnání krajů třetí nejvyšší po Praze a Středočeském kraji. Průměrné mzdy rostly od dubna do června ve všech krajích Česka, tempo růstu bylo na jihu Moravy šesté nejnižší, ale o desetinu procentního bodu rychlejší než růst průměrné mzdy v zemi. Průměrný výdělek v Česku dosáhl ve 2. čtvrtletí 43.193 korun, průměrná mzda na jihu Moravy tak byla o 1281 korun nižší. Nejvyšší průměrná mzda byla i nadále v Praze, kde dosáhla 52.833 korun.

Dvě třetiny lidí na průměr nedosáhnou

Průměrná mzda se vypočítává ze všech vyplácených mezd v kraji a přepočítává se na jednoho zaměstnance. Obecně platí, že dvě třetiny pracujících lidí průměru nedosahují. O úrovni mezd více vypovídá takzvaný medián, který ČSÚ v krajích počítá jednou za rok. Jde o údaj očištěný o extrémně vysoké i extrémně nízké platy. Za celý rok 2022 byl medián mzdy na jihu Moravy 37.733 korun, a byl tak o 5338 korun nižší než průměrná mzda za loňský rok v kraji.

Reálný pokles platů se zpomaluje

Zatímco nominální mzda ve 2. čtvrtletí rostla v meziročním srovnání o 7,8 procenta, reálně si lidé za výplatu mohli koupit méně. Vývoj reálné mzdy ovlivňuje míra inflace, která za druhé čtvrtletí dosáhla za celé Česko 11,1 procenta. Po jejím započtení mzdy v kraji reálně o tři procenta klesly, tento pokles ale zpomalil. Ještě v prvním čtvrtletí klesla průměrná reálná mzda v kraji o 6,9 procenta. Pokles reálné mzdy začal na jihu Moravy ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021, tehdy klesla o 2,1 procenta, nejrychlejší byl pokles ve druhém čtvrtletí roku 2022, kdy reálná mzda v kraji klesla o 9,8 procenta.

Počet zaměstnanců se na jihu Moravy snížil

Počet zaměstnanců v Jihomoravském kraji se v letošním 2. čtvrtletí mírně snížil, a to o 0,1 procenta. Firmy v kraji zaměstnávaly 465.600 lidí, tedy meziročně o 400 lidí méně. Mezi kraji to je druhý nejvyšší počet zaměstnanců po Praze. Počet zaměstnanců klesal ve 2. čtvrtletí ve všech krajích Česka, s výjimkou Prahy a Plzeňského kraje, kde rostl a Královéhradeckého, kde zůstal na stejné úrovni jako před rokem.