S prvním školním dnem začíná hlídkám městské policie desetiměsíční období, během něhož se každé všední ráno vracejí k přechodům pro chodce u základních škol. Pro samotný první vyučovací týden vyčlenila brněnská městská policie tři stovky strážníků. Kromě zastavování vozidel rozdají dětem reflexní prvky.

Hlídky městské policie se u více než padesáti základních škol postarají o to, aby školáci bezpečně přešli silnice a řidiči si uvědomili, že mají před vzdělávacími institucemi zvolnit a zbystřit. Pozornější by měli být v ranních i odpoledních hodinách po celém městě. Děti mohou být nepozorné a nečekaně jim vstoupit do cesty, vyběhnout zpoza autobusu nebo jinak zmatkovat.

Ve zvýšené míře budou zastavovací terče a svítivé uniformy strážníků k vidění po celý první týden školního roku. „Všechno začíná nanovo. Po prázdninách posiluje individuální a hromadná doprava, školáci budou cestou ke škole zabraní do nadšených rozhovorů, při kterých si budou vyměňovat zážitky z prázdnin, a budou rozpustilí a roztržití,“ upozorňuje ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Městská policie vybaví strážníky několika stovkami reflexních koleček, která si děti mohou připnout na aktovku, batůžek nebo oblečení. Další čtyři tisícovky těchto bezpečnostních prvků věnovali strážníci do sad pro prvňáčky, které hodlá do lavic doručit město Brno.

V pondělí pohlídají strážníci nejen klíčovou dobu před začátkem vyučování, ale také časy, kdy bude na jednotlivých školách končit výuka žákům prvního stupně. Po zbytek týdne budou strážníci dohlížet na přechodech vždy přinejmenším v ranních hodinách. „U jedenácti vytipovaných škol garantujeme dohled celoročně. Podle personálních kapacit ovšem namátkově kontrolujeme i riziková místa u mnoha dalších škol, může jich být až třicet,“ říká Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů.

Na prvňáčky mysleli i z úřadu Jihomoravského kraje a jak informoval Jiří Kliment z kanceláře hejtmana, dostane téměř osm a půl tisíc prvňáčků jako dárek do prvního školního roku vstupenky do dvanácti vědecko-populárních center, muzeí i architektonických památek na jižní Moravě. Díky projektu Prvňáčci v říši vědy, techniky a historie obdržely zapojené školy téměř sto tisíc vstupenkových knížek v celkové hodnotě přes deset milionů korun.

Vstupenky společnými silami v průběhu letních prázdnin rozesílali pracovníci Hvězdárny a planetária Brno a VIDA! science centra. Většina z nich je platná do konce ledna 2020 a využít je může dítě do věku od šesti do devíti let. Nápad s odměněním prvňáčků touto cestou se zrodil před třemi lety. Letos se do něj zapojil dvojnásobný počet institucí než loni. Knížky plné volných vstupenek obdrželo 162 škol, které se do projektu přihlásily na základě výzvy ředitelů Hvězdárny a VIDA! Ti před prázdninami oslovili všech 531 základních škol, které v kraji fungují.

„Náš region je jediným v České republice, kde se podobný projekt realizuje a Jihomoravský kraj je jeho hrdým partnerem. Díky tomu naplňujeme nejen naši vizi o atraktivní prezentaci vědy na mnoha úrovních, ale hlavně motivujeme děti vstoupit do světa poznání bez finanční bariéry. Věřím, že mnoho rodin nebo tříd si díky tomuto dárku udělá zajímavý a smysluplný výlet. Navíc díky tomu nejmenším návštěvníkům ukážeme, kolik zábavných a moderních vědeckých center v našem kraji máme a že věda není žádná nuda,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

 

Děti mohou objevovat například tajemství lovců mamutů v Archeoparku Pavlov, prozkoumávat vesmír na Hvězdárně a planetáriu Brno, zažít vědecké pokusy na vlastní kůži ve VIDA! science centru nebo obdivovat svět techniky a historických automobilů v Technickém muzeu. Díky zapojení Muzea Brněnska se prvňáčkům otevřou zdarma brány také do vily Löw-Beer, na Mohylu míru, do Podhoráckého muzea, Památníku písemnictví na Moravě nebo muzea ve Šlapanicích. Stranou nezůstalo ani Mendlovo muzeum Masarykovy univerzity a Mahenův památník, který provozuje Knihovna Jiřího Mahena v Brně, nebo Zámek Slavkov – Austerlitz.

„Když jsme tento projekt před třemi lety rozjížděli, zapojila se do něj pouze Hvězdárna a VIDA!. Mám radost, že se nám za tak krátkou dobu podařilo propojit tolik zajímavých institucí, které se nebojí těch nezvídavějších a nejnáročnějších návštěvníků. Prvňáčkům tak pomůžeme otevřít dveře do světa vědy a poznání s mnoha atraktivními tématy, která je mohou pomoci nenásilně formovat a dávat odpovědi na otázky, kterých je každé dítě plné,“ doplnil Jiří Dušek.

 

Do jakých muzeí a center se budou moci prvňáčci zdarma podívat?

· Archeopark Pavlov

· Hvězdárna a planetárium Brno

· Vila Löw-Beer (Muzeum Brněnska)

· Mendlovo muzeum Masarykovy univerzity

· Mohyla míru (Muzeum Brněnska)

· Technické muzeum v Brně

· VIDA! science centra

· Mahenův památník (Knihovna Jiřího Mahena v Brně)

· Podhorácké muzeum (Muzeum Brněnska)

· Památník písemnictví na Moravě (Muzeum Brněnska)

· Muzeum ve Šlapanicích (Muzeum Brněnska)

– Zámek Slavkov – Austerlitz