Jihomoravský kraj díky mobilním týmům dokončil očkování první dávkou vakcíny proti nemoci Covid-19. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí kraje Michal Cagala.

„Celkem se jedná o více než 6600 naočkovaných klientů, klientek a personálu v krajských sociálních zařízeních. Krajské mobilní očkovací týmy začnou podávat i druhou dávku vakcíny. Předpokládáme, že pobytové služby v rámci kraje, a to bez ohledu na to, kdo je zřizuje, budeme mít naočkované během následujících 3 týdnů. Pro ně máme vakcíny zajištěné,“ shrnula vývoj radní kraje Jana Leitnerová.

Kraj se chce nyní zaměřit i na očkování pečovatelů a pečovatelek v přímé péči, kteří pracují s klienty v terénu. „Jedná se o více jak 1400 lidí, kteří jezdí přímo do domácností ke klientům, často fungují také v domech s pečovatelskou službou (dále DPS). Také chceme zajistit očkování v chráněných bydleních v kraji,” doplnila Leitnerová.

Ta dále doplnila, že aby mohl kraj všechny zájemce naočkovat, musí být dostupné vakcíny. „Objevila se také informace, že očkování seniorů (mimo centrální registrační systém) žijících v DPS posvětil tento týden premiér Andrej Babiš, který připustil, že domy s pečovatelskou službou je možné očkovat podobně jako pobytové služby,“ popsal Cagala.

Dům s pečovatelskou službou je určen pro osoby v důchodovém věku či osoby, které jsou plně invalidní a potřebují pečovatelskou službu. DPS zpravidla zřizují jednotlivé obce a jejich klienti mají s obcemi sjednanou řádnou nájemní smlouvu. Nespadají tedy do péče kraje.