Galerie Celnice v areálu Vily Löw-Beer v Brně o prázdninách pravidelně hostí putovní výstavy fotografií světových kulturních a přírodních památek pod ochranou UNESCO. Výstava Poznej světové dědictví UNESCO zde letos v srpnu představí jedinečná místa Švýcarska, Slovenska i asijských států (Japonsko, Indonésie, Nepál a další). Informovala v tiskové zprávě mluvčí Muzea Brněnska Lenka Buchtová.

Projekt Poznej světové dědictví UNESCO již sedmnáct let veřejnosti prezentuje významné památky z celého světa, zapsané organizací UNESCO pro svou mimořádnou hodnotu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví. Prohlubuje tak znalosti a povědomí o těchto místech, představuje jednotlivé unikáty i jejich celky v širších souvislostech a osvětou přispívá k ochraně a zachování těchto skvostů pro budoucí generace.

Švýcarsko se pyšní celkem dvanácti UNESCO památkami, v galerii Celnice je pozornost věnována zejména unikátní Rhétské dráze. „Harmonicky zasazená trať do panenské přírody Alp je mimořádným dílem švýcarských železničních inženýrů a slouží veřejnosti již více než sto let. Pod ochranou UNESCO se nachází železniční trať Albula–Bernina s viaduktem Landwasser, nejfotografovanějším objektem Švýcarska,“ přibližuje Milena Blažková, autorka projektu Poznej světové dědictví UNESCO.

Výstava návštěvníkům poslouží také jako inspirace, kam se vydat na výlet či dovolenou. Fotografie v galerii Celnice připomínají, že se nemusí vždy jednat o vzdálené exotické destinace. Krásná a jedinečná místa nabízí i sousední Slovensko: historická města Bardejov a Banská Štiavnica, dřevěné kostelíky v Karpatech nebo Vihorlatský prales s více než dvě stě let starým bukovým porostem.

Galerie Celnice je bezbariérová a volně přístupná denně kromě pondělí v čase od 10 do 18 hodin, a to až do 1.9.2019. Návštěvníkům výstavy jsou volně k dispozici informační brožury, mapy a časopisy o zemích a místech z fotografií, vstupné je zdarma.