Extrémně teplé únorové počasí, které pokračuje i v březnu, už v minulých týdnech probudilo vegetaci a rané odrůdy meruněk jsou v plném květu. Je tak téměř jisté, že letošní úrodu meruněk stejně jako několikrát v posledních letech opět zdecimují mrazy. O tom, že Česko zasáhnou, není podle klimatologa z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe Pavla Zahradníčka skoro žádných pochyb. Jde o každý rok se opakující projev počasí, kdy do ČR na jaře vpadne studený vzduch od severovýchodu.

V minulosti se vegetace probouzela později

„Jedná se o ráz počasí, který je s Českem spojený, ale v minulosti to víceméně nevadilo, protože vegetace se probouzela mnohem později a nemělo co zmrznout,“ řekl Zahradníček. Uvedl, že produkce meruněk klesla v posledních deseti letech kvůli mrazům o 40 procent a také v tomto období úroda častěji zmrzla, než že by jaro přežila bez úhony. Vpád mrazivého počasí obvykle hrozí až do poloviny května.

Mrazuvzdornost květů klesá

Květy jsou sice částečně mrazuvzdorné, ale čím více se otevírají, tím mrazuvzdornost klesá. Pomrznout mohou i malé plůdky, pokud se květům podaří přežít bez úhony a jsou dostatečně opylované, aby začalo růst ovoce. „V letech 1981 až 2010 bylo riziko pomrznutí úrody 25 procent a do konce století se bude zvyšovat podle modelů až na 60 procent,“ řekl expert.

Loni úroda meruněk pomrzla

Fenologové z CzechGlobe sledují zahájení kvetení meruněk v sadu v Lednici na Břeclavsku od roku 1961 na velkopavlovické odrůdě. Zatím nejdříve vykvetla 13. března v roce 2007, letos je zatím nerozkvetlá. Loni, kdy úroda taktéž pomrzla, to bylo 20. března. Jen třikrát se objevily první květy v posledních deseti letech až v dubnu. V dřívějších letech bývalo přitom březnové kvetení naopak výjimkou.

Letošní únor by byl dokonce pátým nejteplejším březnem

Nebývale rychlý nástup letošní vegetace je způsobený extrémně teplým únorem, který byl nejteplejší v historii měření a odchylka od průměru je nejvyšší kladnou odchylkou, jakou kdy meteorologové v Česku v jakémkoliv měsíci zaznamenali. Meteorolog Jáchym Brzezina z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu na sociální síti X poznamenal, že letošní únor by byl dokonce pátým nejteplejším březnem.