Jihomoravský kraj postaví Sanatorium Pálava pro léčebně rehabilitační péči pacientů stabilizovaných po těžkých a kritických stavech. Dnes krajští zastupitelé schválili pokračování přípravy a realizace projektu. Pro hlasovala drtivá většina zastupitelů, konkrétně 58 z 60. V nejbližších dnech bude podepsána smlouva se zhotovitelem. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala hejtmanova mluvčí Alena Knotková.

„Vysoutěžili jsme dodavatele a celková cena je o 200 milionů menší, než byl původní předpoklad. Teď se bude zhruba měsíc projektovat a v prosinci může být předáno staveniště stavební firmě,“ uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Odborný léčebný ústav Pasohlávky nabídne 210 lůžek. Cílem je, aby Sanatorium Pálava tvořilo společně s Rehabilitačním ústavem Kladruby a Rehabilitačním ústavem Hrabyně páteřní síť odborných rehabilitačních ústavů. Vznik sanatoria je zásadní pro všechny potřebné pacienty, kterým by mělo pomoci v co nejkratším termínu zlepšit zdravotní stav a zajistit co nejrychlejší návrat do běžného života.

Sanatorium bude stát 784 milionů korun, kraj už teď zajišťuje personál

Stavba by měla být hotová na přelomu roku 2025/2026, poté bude následovat zahájení provozu. „Máme současně požádano o dotaci z Národního plánu obnovy – Podpora rehabilitační péče pro pacienty po kritických stavech. Ta může celý projekt pro kraj zlevnit o dalších 289 milionů,“ upřesnil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník (KDU-ČSL).

„Už teď pracujeme na tom, abychom měli zajištěný personál, a proto otevíráme s lékařskou fakultou Masarykovy univerzity speciální neurorehabilitační kurz,“ upřesnil hejtman Grolich. Interdisciplinární terapie v nerurorehabilitaci je kurz o kapacitě zhruba 25 lidí a trvá dva roky. Nabízí prohloubení vzdělání fyzioterapeutům, ergoterapeutům a oboru všeobecná sestra. Jihomoravský kraj poskytl na jeho přípravu Masarykově univerzitě 2 miliony korun.