Rekreační areál na brněnských Vinohradech nejspíše nebude, kauza končí

  • Foto

    redakce (archiv)

Kritizovaný projekt rekreačního areálu s desetipatrovým hotelem s názvem GO UP Brno bude pravděpodobně minulostí. Stavbu rekreačního areálu, jehož základem mělo být lezecké centrum, chystala brněnská developerská společnost Properity. Komplex měl stát na konci Čejkovické ulice v místech, kde jsou nyní tenisové kurty a zeleň směrem k Jedovnické ulici. Součástí mělo být i 94 bytů pro rekreační ubytování o velikosti 1+kk až 4+kk.

Dlouhodobě na nevhodnou podobu projektu upozorňovala opoziční zastupitelka Vinohrad Jitka Ivičičová (KDU-ČSL) i vinohradská veřejnost, která v minulosti masivně protestovala na jednání zastupitelstva městské části.

Podle kritiků byl záměr projektu mezi paneláky jen zástěrka pro dlouhodobé bydlení, měl se tím podle nich jen obejít územní plán. Vadily také očekávané negativní dopady na životní prostředí, na dopravní situaci, panovaly i obavy o snížení standardu bydlení. Vinohradská radnice po protestech požádala o pomoc vedení města Brna.

Jednáním se starostou a investorem byl pověřen primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Majetkový odbor přišel s řešením, že město odkoupí dotčený pozemek a městská část uhradí investorovi jeho vzniklé náklady. Vinohradský starosta původně nechtěl na nabídku přistoupit a chtěl se podílet s městem Brnem na odkupu pozemku, i když by to městskou část stálo o tři miliony korun více.

„Protože měl pan starosta jiný názor, než o který se opíralo město, muselo proběhnout další jednání se zástupci městské části Brno-Vinohrady i s investorem. Vyjasnili jsme si i za účasti právníků, že konstrukce odkupu je správná a pan starosta slíbil, že navrhované řešení nakonec přijme. Dohodli jsme se s koaličními partnery, že není nutné předkládat odkup pozemku na mimořádné jednání zastupitelstva. Odkup pozemků bude tedy projednán na řádném jednání zastupitelstva města Brna 25. května,“ uvedl Hladík.

Město Brno by mělo odkoupit pozemky za dohodnutou kupní cenu 15,4 milionů korun. Náklady vzniklé investorovi ve výši 8,6 milionů korun by měla vypořádat městská část Brno-Vinohrady. Město Brno je připraveno poskytnout městské části k tomuto účelu zápůjčku ve výši 6,6 milionů korun.