Trestní senát vedený předsedkyní Jaroslavou Bartošovou tak bude v dokazování pokračovat v odročeném hlavním líčení 23. března a v dalších dnech, protože se s obsahem listin musí seznámit jak soud, tak advokáti jedenácti obžalovaných lidí a dvou obviněných firem.

Předsedkyně senátu také bez dalšího upřesnění či vysvětlení upozornila čtveřici spolupracujících obviněných, že nevylučuje odnětí jejich statusu. Mezi spolupracujícími obžalovanými jsou například podnikatelé Saman El-Talabani a Pavel Ovčarčin. Obžalovaní také můžou podle soudkyně jednat se žalobcem o případné dohodě o vině a trestu.

Podle státního zástupce Petra Šeredy došlo k technické chybě při podání obžaloby. „Stalo se to poprvé v mé kariéře, že část spisu nebyla soudu předána. Nebyly tak provedeny některé listinné důkazy, proto soud musel rozhodnout o tom, že znovu otevírá dokazování, aby ty chybějící důkazy byly provedeny,“ přiznal žalobce chybu státního zastupitelství.

Soud se bude podle něj prostudování listin ještě několik dní věnovat. A obhájci obžalovaných také po přečtení chybějících listin teprve navrhnou, které konkrétní důkazy mají být u soudu provedeny.

Jak již zpravodajský portál BRŇAN informoval, v případu údajného ovlivňování veřejných stavebních zakázek na radnici Brno-střed čelí obžalobě z účasti na zločinecké skupině, podplácení, přijímání úplatků a dalších trestných činů 11 lidí a dvě firmy.

Hlavou organizované skupiny je podle státního zástupce bývalý místostarosta a radní městské části Jiřího Švachuly (dříve ANO), který však vinu od začátku popírá. U soudu už dříve prohlásil, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele El-Talabaniho.

Korupce na Brně-středu se podle obžaloby odehrávala při zadávání 27 veřejných zakázek a ovlivnění desítek dalších zakázek na správě nemovitostí městské části v letech 2015 až 2019. Opravy a rekonstrukce nemovitostí získávaly podle žalobců vybrané společnosti a jejich cena se uměle navyšovala. Výše úplatků přitom měla dosáhnout až 47 milionů korun.