Pětašedesát let od svého vzniku letos slaví postavičky z nejpopulárnějšího evropského komiksu Šmoulové. Oslavy tohoto výročí budou v tuzemsku velkolepé: na brněnském výstavišti vyroste v pavilonu C šmoulí vesnice v nadživotní velikosti. Pořadatelská firma ji doplní o stejně rozlehlý zábavně-vzdělávací park, který ponese příznačný název Magický svět. Brány šmoulí vesnice i zábavního parku se otevřou již 10. března 2023, navštívit je bude možné do 31. srpna 2023.

Modří skřítkové spatřili světlo světa v říjnu 1958

Šmoulové, jejichž autorem je belgický kreslíř Pierre „Peyo“ Culliford, se poprvé objevili v říjnu 1958. Vrchol komiksové slávy modří skřítkové zažívali v 60. a 70. letech. Od 80. let se pak vysílal americko-belgický seriál Šmoulové. Ten čítal celkem 429 dílů a komiksové postavičky se díky němu staly nedílnou součástí popkultury. Předloni pak vznikl nový šmoulí seriál, který používá nejmodernější technologie 3D animace.

Ke šmoulům patří i hudební hity

„V českém prostředí nesmíme zapomenout ani na šmoulí cover verze známých hitů, které v roce 1996 odstartovala Šmoulí super disko šou. Celkem se prodalo 315 tisíc kopií a album se stalo nejprodávanějším v následujících 20 letech až do roku 2016,“ upřesnila zpravodajskému portálu BRŇAN Květa Havelková z pořadatelské společnosti JVS Group.

Šmoulové poprvé v Česku

Zábavně-vzdělávací park Šmoulové – Magický svět přináší poprvé do Česka šmoulí universum, a to v nadživotní velikosti. Šmoulové, jejichž běžná velikost odpovídá třem na sobě postaveným jablkům, zvou děti i dospělé přímo do svých houbových domečků.

Vesnice bude v pavilonu C

„Šmoulí vesnice zabere celé přízemí pavilonu C na brněnském výstavišti. Nádherné domečky jsou v nadživotní velikosti, aby do nich pohodlně mohl vejít i dospělý člověk. Díky interaktivním prvkům pak budou mít návštěvníci pocit, že se sami stali šmouly. A pravděpodobně se jim ani nebude chtít odejít,“ uvedla v tiskové zprávě Havelková s tím, že fenomén modrých skřítků jistě přiláká kromě dětí i dospělé stejně jako nedávná výstava Tutanchámon.

Modrý svět na ploše 3000 metrů čtverečních

Podle ní nabídne kouzelná šmoulí vesnice na ploše přes tři tisíce metrů čtverečních spoustu objevů a interaktivních her. „Malí i velcí návštěvníci mohou zjistit, kterému ze slavných šmoulů se nejvíce podobají a také se naučit jejich řeč,“ sdělila zástupkyně pořadatelů.

Kdo zachrání les?

Šmoulové – Magický svět přináší nejen zábavu, ale také poznání. Posláním projektu je inspirovat děti i jejich doprovod k ochraně životního prostředí. Návštěvníci se hravou formou dozví, jak pečovat nejen o šmoulí, ale především náš lidský les. Spolu se šmouly prožijí napínavé dobrodružství, ve kterém zvítězí nad zákeřným čarodějem Gargamelem a jeho kocourem Azralem a zachrání přírodu.

Program pro školy

Pro školy pořadatelé připravili speciální vzdělávací program, který pomáhá učitelům probrat s dětmi složitá témata jednoduchým způsobem. Děti se díky tomu dozví o nutnosti ochrany přírody, klimatické změně či podrobnosti o životě v českém lese. Prohlídku šmoulí vesnice završí let na čápovi prostřednictvím virtuální reality.

Herna, dopravní hřiště i závody autíček

Šmoulí vesnici v přízemí pavilonu C doplní ještě jedno patro, kde na dalších více než 3000 metrů čtverečních návštěvníky čekají různé aktivity: obrovská LEGO herna, dopravní hřiště, závody autíček či první a jediná dráha pro retro kolečkové brusle v Brně. „Nudit se u nás nebude nikdo – malé či starší děti, ani dospělí. Na brněnském Výstavišti vznikne místo, kde se budou bavit celé rodiny. Připravili jsme tolik možností, že jedno odpoledne pro maximální vyžití zkrátka nebude stačit,“ dodala Květa Havelková.

Magický svět šmoulů se otevře v březnu

Zábavně-vzdělávací park Šmoulové – Magický svět otevře své brány již 10. března 2023, navštívit jej bude možné až do 31. srpna 2023. Otevřeno bude každý všední den od 10 do 19 hodin, o víkendech pak od 9 do 19 hodin. Vstupenky jsou již nyní v prodeji v síti Ticketstream.