Společnost Podané ruce, která poskytuje služby prevence a léčby závislostí, se v loňském roce starala téměř o 11.000 lidí. Jde o nejvyšší počet klientů za 30 let jejího působení. Vliv na užívání návykových látek má pandemie a špatná ekonomická situace, řekl novinářům ředitel společnosti Jindřich Vobořil. Dodal, že v krizích lidé často hledají útěchu v lécích a alkoholu.

Před dvěma lety společnost otevřela kontaktní centrum ve Vlhké ulici pro lidi bez domova, kteří pijí alkohol v rizikové míře. "V České republice je léčba závislosti orientovaná spíše abstinenčně, kontaktní centrum je založené na principu kontrolovaného užívání a podávání alkoholu," řekl epidemiolog a ředitel pro vědu a výzkum Společnosti Podané ruce Viktor Mravčík.

Alkohol je pacientům dávkován na základě jejich individuálního plánu. Cílem je snížit a kontrolovat konzumaci u lidí, kteří nemohou nebo nechtějí s pitím přestat. "Pro mnohé to znamená možný vstup na pracovní trh a přístup k bydlení. Tuto službu si financujeme sami," uvedl Vobořil. Společnost chce otevřít kontaktní centrum také v Olomouci.

Roste i poptávka po on-line formách pomoci a službách, které se snaží minimalizovat rizika spojená s užíváním návykových látek. K tomuto přístupu patří distribuce čistého injekčního materiálu, která zabraňuje přenosu a šíření infekčních onemocnění spojených s nitrožilním užíváním drog. Starají se o ni pracovníci Společnosti Podaných rukou a brněnská skupina Street Support Brno složená z lidí, kteří sami mají zkušenost s užíváním drog.

"Několik let také běží program recovery koučů, kteří pomáhají klientům dosáhnout léčby a kontroly nad svým životem. K dispozici je i mobilní aplikace Čára, která pomáhá lidem užívajícím drogy zorientovat se v nabídce existujících služeb," uvedl Mravčík.

Společnost Podané ruce funguje v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Jihočeském kraji.