Oblohu nad brněnským hradem Špilberk rozsvítí ohňostroje i dvě příští soboty. Představení nesoucí název Pozdravy z Evropy a Pozdravy z kontinentů a na kontinenty vznikly ve spolupráci s designéry ze 13 zemí světa. Brněnští technici využili po souhlasu autorů populární pasáže z jednotlivých show, které v minulosti vybrané státy v Brně představily. Přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis tak bude letos i přes omezení související s koronavirovou pandemií mezinárodní, řekl novinářům umělecký ředitel festivalu Jaroslav Štolba.

"Nemůžeme účastníky pozvat fyzicky, a tak se vracíme k minulým rokům a pasáže jednotlivých show adaptujeme na Špilberk. Nelze použít například efekty s vodní hladinou, takže některé části jsou mírně upravené. Nejprve jsme museli kontaktovat designéry z jednotlivých zemí, zda souhlasí s použitím jejich představení. U některých to bylo bez problémů, ale například Japoncům a Portugalcům bylo těžké vysvětlit, jak chceme vytvořit jejich efekty. Komunikace trvala tři měsíce, ale nakonec se vše i s pomocí kolegů z Německa a Rakouska podařilo," sdělil Štolba.

Ohňostrojný muzikál Pozdravy z Evropy je sestavený ze sedmi momentů nedávné historie. Hudební podklady vychází ze soutěžních představení na Brněnské přehradě z let 2016 až 2019. Lidé tak opět uvidí show Francouzů, Portugalců, Poláků či Němců.

Představení Pozdravy z kontinentů a na kontinenty pracuje s hudbou z různých světadílů. Připravená je show Australanů, Filipinců či Japonců. U Japonska však není použité vystoupení z Brna, ale z německého Hannoveru z roku 2019. Výjimkou je i show Jihoafrická republika, jejímž autorem je Jaroslav Štolba a věnuje ji africkým kolegům.

Festival začal koncem června představením nazvaným Velké Naděje inspirovaný hudbou kapely Pink Floyd. První červencovou sobotu následovalo představení nazvané Bylo, nebylo doprovázené hudbou Ennia Morriconeho.

"První sledovalo přes internet živě kolem 700 lidí, druhý asi 1000. Lidé si je přehrávají také na záznamech, v tomhle do budoucna budeme určitě pokračovat. Sledovanost v Brně nelze přesně spočítat, protože na Špilberk jde vidět z mnoha míst, ale hlavní výhledová místa, jako Mendlovo náměstí nebo Kraví hora, byly plné. Také spolupracujeme s hotely, podle kterých je návštěvnost ve víkendech, kdy jsou ohňostroje, vyšší," uvedl za organizátory festivalu Ondřej Morávek.

Letošní novinkou je dronová show na Kraví hoře naplánovaná na tuto sobotu. Ve 21:30 a 23:00 vylétne do vzduchu 100 speciálních dronů, které budou vytvářet na obloze různé obrazce. Po skončení první dronové show se mohou diváci přesunout do amfiteátru u koupaliště Kraví hora, odkud bude možné sledovat ohňostroj Pozdravy z Evropy. Na závěr festivalu je na 11. září připraven nesoutěžní ohňostroj věnovaný dětem, který vznikl na motivy Harryho Pottera a nese název Kouzelná země.