Stavba okruhu na Žabovřeské může začít

S realizací by se mohlo začít už příští středu.

  • Foto

    MMB (archivní)

V Brně může začít stavba první etapy velkého městského okruhu v úseku Žabovřeská. Umožní to dodatek smlouvy mezi městem a zhotovitelem, který schválili městští radní. Novinářům to řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Stavba za více než 400 milionů bez DPH měla začít už v létě, ale spolek Voda z Tetčic napadl jedno ze čtyř stavebních povolení a celou věc zbrzdil. Podle Vokřála dodatek umožňuje pracovat na objektech, na které se vztahují tři nenapadená stavební povolení.

První etapa zahrnuje úsek od mimoúrovňové křižovatky Kníničská po budoucí vyústění tramvajového tunelu na Žabovřeské. Z dvouproudové komunikace se stane čtyřproudová. Práce by měly trvat 20 měsíců.

Napadené stavební povolení se týká hlavního tahu, tedy rozšíření silnice ze dvou na čtyři pruhy. Začít pracovat se ale může například na rekonstrukci mostu na mimoúrovňové křižovatce Kníničská, povolené jsou i drážní a vodoprávní objekty nebo obslužná komunikace, řekl ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala. "Ve středu předáme staveniště a rozjede se stavba. Věříme, že než zrealizujeme tyto věci, získáme poslední stavební povolení," uvedl Vokřál.

Chtěl se setkat s Josefem Dvořákem, který stojí za spolkem Voda z Tetčic. "On se ale sejít odmítá," dodal Vokřál. Dvořák se spolkem se staví proti různým projektům.

Po dobu prací na první etapě by měl být zachovaný současný provoz městského okruhu, aby nebyla zablokována doprava. Auta však budou projíždět stavbou.

V plánu jsou i další etapy úseku Žabovřeská. Celkem by měly stát 3,7 miliardy korun a práce by měly trvat do roku 2023. Žabovřeská je zhruba kilometr a půl dlouhý úsek městského okruhu. Je to dvouproudá silnice, která z obou stran navazuje na už hotové čtyřproudové úseky. Kvůli tomu vzniká v dopravních špičkách zácpa.