Strážníci v Brně loni našli v ulicích přes dva a půl tisíce injekčních stříkaček a jehel, které tam po sobě zanechali narkomani. Meziročně je to o 200 více. Při kontaktu s použitou jehlou hrozí přenos mnoha onemocnění včetně žloutenky nebo smrtelného viru HIV.

Strážníci museli nejčastěji sbírat jehly v Husovické ulici, celkem jich tam objevili 180. Následovala Svitavská ulice se 164 jehlami a Svitavské nábřeží, kde bylo 104 injekčních stříkaček. Na Mendlově náměstí strážníci loni našli 85 kusů použitých stříkaček, ve Vranovské ulici 82.

"Nárůst je v posledních letech bohužel setrvalý. Městská policie nemůže podle zákona drogovou problematiku prošetřovat, a tak alespoň injekční stříkačky celý rok sbíráme a velmi úzce spolupracujeme se specializovanými útvary Celní správy a Policie České republiky, kterým pravidelně předáváme veškerá svá zjištění v této oblasti. Rovněž jim průběžně poskytujeme detailní statistiku výskytu jehel, která přispívá k mapování tohoto vážného problému," uvedl Jakub Ghanem, mluvčí brněnských strážníků.

Jehly i stříkačky by měli narkomani odevzdávat k likvidaci v kontaktních centrech. V Brně je provozuje sdružení Podané ruce, které pomáhá narkomanům v boji s jejich závislostí. Jen za rok 2017 jeho pracovníci rozdali drogově závislým asi 243.000 injekčních setů, řekl ČTK vedoucí oddělení služeb sdružení Petr Blažek. O rok dříve to bylo 212.000 setů. "Návratnost se loni pohybovala kolem 225.000 setů. Některé stříkačky ale mohly skončit třeba i v lékárně, na ulici bohužel také," uvedl Blažek.

Podané ruce jsou v Brně v kontaktu s asi 1100 lidmi, kteří jsou na drogách injekčně závislí. "Existuje ale ještě další skrytá populace uživatelů, kteří s námi být v kontaktu nechtějí, kteří si injekční stříkačky kupují v lékárnách a likvidují je sami," řekl Blažek.

Především rodiče by měli poučit své děti, aby na nalezené stříkačky a jehly v žádném případě nesahaly. Při nálezu je vhodné se obrátit na městskou policii, strážníci mají pro odstranění potřebné vybavení a jsou proškolení. Pokud by se dospělí rozhodli odklidit stříkačku sami, vždy by měli postupovat se zvýšenou opatrností a v ideálním případě ji uchopit v rukavicích nebo alespoň do kapesníku. Je nutné vyvarovat se jakéhokoli kontaktu s jehlou.

Strážníci v Brně jehly odstraňují po celý rok, konají se však i speciální akce, při nichž tento nebezpečný odpad vyhledávají na celém území města. Například loni v dubnu při takzvané akci Jehla za jediný den našli 262 stříkaček.