Strážníci v Brně loni otevřeli skoro 70 bytů, pomáhali nemohoucím seniorům. Strážníci se k nim spouštěli po lanech z vyšších pater nebo odvrtávali zámky, aby zkontrolovali stav seniorů a případně přivolali zdravotníky. Meziročně to bylo o něco méně, v roce 2022 takto otevřeli 88 bytů, řekl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Brněnští strážníci zachraňují seniory a další špatně pohyblivé osoby v různých situacích. Ozývají se jim lidé, kteří své sousedy dlouho nepotkali na chodbě, případně příbuzní a přátelé, jimž se nedaří spojit s blízkými. Na nevyzvednuté jídlonosiče stojící přede dveřmi poukazují pracovníci pečovatelských služeb. Obvykle se podle Ghanema ukáže, že dotyčný doma upadl, poranil se a nemůže vstát. Strážníci pořádkové jednotky potom vyhodnocují nejrychlejší cestu k němu.

„Dveře dokážou otevřít často bez poškození planžetou, jsou proškolení i v používání zámečnické sady. Pokud je byt pečlivě zajištěný bezpečnostními dveřmi nebo například klíč zasunutý a pootočený z vnitřní strany zámku, bývá efektivnější záchrana po fasádě budovy,“ uvedl vedoucí pořádkové jednotky Petr Čermák.

Hlídky proškolené pro práci ve výškách se spouštějí po lanech a do bytu vstupují oknem či přes balkon, v nižších patrech si dokážou poradit i s využitím výsuvného žebříku

Pro vstup do bytu, kdy je v ohrožení život nebo zdraví, mají zákonem dané oprávnění. Přístup si takto loni zjednali v 69 případech. „To je v posledních letech asi obvyklý počet. Výjimkou byl právě rok 2022, kdy jsme otevřeli 88 bytů,“ řekl Ghanem.

Strážníci slaňování pravidelně nacvičují, slaňují například z továrních komínů či ze střech opuštěných budov. Loni v říjnu v Rudickém propadání na Blanensku procvičovali i spolupráci s kynologickými záchranáři, když slaňovali ze třicetimetrové skalní stěny.