Modely byly zhotoveny zručnými italskými řemeslníky, a to pouze s využitím dobových materiálů a postupů. Výstavu, na níž je třetina exponátů interaktivních, dosud zhlédly více než tři miliony návštěvníků v 21 zemích napříč Evropou.

Kromě uvedených modelů i jsou k vidění reprodukce jeho slavných uměleckých děl, jako je Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem a další. Instalace výstavy Stroje Leonarda da Vinci je umístěna na ploše více než 600 metrů čtverečních výstavního sálu muzea.

Leonardo da Vinci (1452–1519), od jehož narození v toskánské vesničce Anchiano uplyne letos 570 let, je právem označovaný za všestranného génia.

Od malička byl bystrým pozorovatelem světa kolem sebe, a právě jeho celoživotní až dětinská zvědavost ho přivedla k posunutí se za obzor dosud objeveného na poli fungování přírody či lidského těla. Jeho znalosti bychom v současnosti nazvali jako „multioborové“: byl malířem, sochařem, architektem, přírodovědcem, ale i vynálezcem a konstruktérem.

Více než tři tisíce svazků technických náčrtků nám ukazuje da Vinciho tvůrčí potenciál včetně systematizace zjištěných poznatků. „Chceme představit především technické vynálezy této jedinečné a všestranné osobnosti, tedy důmyslnou techniku, za kterou jsou návštěvníci zvyklí pravidelně chodit,“ uvedl náměstek ředitele muzea a garant výstavy Josef Večeřa.

„Naše muzeum vtahuje již více než 60 let všechny generace do světa techniky prostřednictvím svých technických exponátů, jež stejně jako vynálezy da Vinciho pokrývají celé spektrum různých oborů. Technická dokonalost spočívá v detailech a jejich propojení. Stejně obdivuhodně přesně do sebe zapadají ozubená kola, písty či páky modelů technických zařízení, které si obdivovatelé renesančního génia na výstavě naplno užijí,“ upřesnil Večeřa s tím, že rozpohybováním interaktivních exponátů děti i dospělí lépe pochopí matematické a fyzikální principy.

Přímo v prostoru výstavy je připravena interaktivní sekce Dílna Leonarda da Vinci s edukačními programy pro žáky a studenty škol všech stupňů, pro rodiny s dětmi i individuální návštěvníky. Zájemci se zde seznámí s obráceným písmem, jež používal da Vinci, vyzkouší si funkční technické vynálezy a některé z nich – třeba speciální most bez použití jediného hřebíku – si dokonce sami vyrobí.

„Edukační oddělení TMB připravuje také online hru Dvanáct tváří génia, kterou si školáci zahrají na tabletech a jednotliví návštěvníci prostřednictvím mobilních aplikací,“ doplnil edukátor a kurátor v oborech Technické hračky a Didaktické pomůcky Zbyněk Rederer.

Technické muzeum také nabízí ve výtvarně technické dílně lektorované doprovodné programy, v nichž si lze vyzkoušet například namalovat obraz jako Leonardo da Vinci, včetně přípravy malířských potřeb a míchání vlastních barev. Účastníci programů proniknou rovněž do principu fungování budoucích fotoaparátů prostřednictvím camery obscury, pojmenované takto ve spisu Codex Atlanticus vizionářem da Vincim. Nadšení konstruktéři a modeláři se mohou pustit i do výroby funkčního modelu da Vinciho padáku.