Ovocné stromy by měla studená rána těchto dnů poškodit nejvýše lokálně, předpokládá Eva Svobodová, která se v Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR zabývá dopadem změny klimatu na agrosystémy. Aby byla poškozená úroda meruněk, které už vytvořily v uplynulých týdnech plody, musely by přijít silnější a déletrvající mrazy. Více jsou ohrožené dosud kvetoucí ovocné stromy, například na Vysočině.

Dnešní ranní teploty se pohybovaly kolem nuly. Například na jižní Moravě se udržely s výjimkami na Břeclavsku nad nulou, stejně tak podle dat ze stanic Českého hydrometeorologického ústavu bylo nad nulou na severní i střední Moravě, v severozápadních, západních či jižních Čechách. V Holouvousech na Jičínsku, kde je Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský, klesla teplota pod nulu jen slabě a krátce. Naopak výrazněji se pod nulu dostaly teploty například na Liberecku a také prakticky na celé Vysočině. V Jihlavě začalo mrznout už ve středu před 22:00 a k nule se teplota dostala až dnes před 8:00, nejníže klesla k minus třem stupňům.

Jak vysoké riziko představuje počasí nejen pro ovocné stromy, ukazuje web AgroRisk v předpovědi na devět dnů

„Velkou roli hraje to, jak dlouho mráz trvá a kde se kvetoucí stromy nachází. Studený vzduch stéká do nižších poloh a v těchto mrazových kotlinách a za jasných nocí je riziko poškození kvetoucích stromů mrazem vyšší,“ vysvětlila Svobodová.

Zmínila také výsledky celosvětových výzkumů, které se věnovaly mrazovým testům a citlivosti kvetoucích ovocných stromů na nízké teploty. Například mají-li stromy meruněk už nasazené malé plody, jejich poškození se pohybuje na úrovni deseti procent, pokud klesne mráz k minus 2,2 stupně Celsia a trvá půl hodiny. Devadesátiprocentní poškození způsobuje mráz minus 3,9 stupně po dobu 30 minut.

Letošní extrémně teplé počasí, které panovalo celý únor, březen a první polovinu dubna, nastartovalo vegetaci rekordně brzy

První květy u velkopavlovické odrůdy meruněk na jižní Moravě byly zaznamenány 11. března. Nyní už je na jižní Moravě prakticky veškeré ovoce včetně jabloní po odkvětu. Ve středních polohách, jako je kraj Vysočina, jsou v polovině dubna stromy v plném květu. Vpády studeného vzduchu přitom hrozí až do poloviny května. Současné chladné počasí začalo v úterý a zatím meteorologové, kteří mají předpověď na devět dnů, nehlásí návrat k vyšším teplotám. Ranní teploty se nadále mohou pohybovat kolem nuly a odpolední nejčastěji kolem deseti stupňů. Podle webu AgroRisk hrozí riziko pomrznutí i v dalších dnech, nejvíce zatím v neděli a v pondělí ráno. Stejně tak AgroRisk varuje, že mrazy mohou poškodit výrazněji i ostatní plodiny v případě, že již vzcházejí – kukuřici a cukrovou řepu či rané brambory, pokud nejsou kryté textilií.