Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně plánuje postavit zhruba za 1,8 miliardy korun objekt, ve kterém soustředí všechny laboratorní provozy. Informoval o tom ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák. Nyní jsou laboratoře na různých místech. Podle ředitele to přinese finanční, časovou i personální úsporu a také se omezí případná chybovost. Budova by měla být v provozu v roce 2026. Náklady by měla pokrýt nemocnice, úvěr a také stát jako zřizovatel.

Vzorky půjdou potrubní poštou

Budova vznikne při Leitnerově ulici. „Nemocnici propojí potrubní poštou pro rychlejší přenos vzorků do laboratoří. Budou tam obory jako hematologie, mikrobiologie, imunologie, patologie a biochemie, které jsou teď všude po areálu. Část budovy by měla být využita Mezinárodním centrem klinického výzkumu,“ řekl ředitel.

Kanceláře a parkování budou v Milleniu

Ve stávající staré budově sídlí administrativní provozy, které se přesunou do budovy Millenium center v Hybešově ulici. Millenium naproti nemocničnímu areálu nemocnice koupila, aby tam přesunula administrativu a vytvořila 155 parkovacích míst. „U laboratorního objektu máme do konce ledna termín pro odevzdání studie, následně bude vypsaná soutěž na projektovou dokumentaci,“ poznamenal Vajdák.

Stát pošle půlmiliardovou dotaci

Projekt je zařazený do Národního rozvojového fondu. Rozpočtové náklady se nyní pohybují okolo 1,8 miliardy korun. Nemocnice by měla hradit asi 360 milionů, stát by měl poskytnout 540 milionů a 900 milionů by měl pokrýt úvěr na 15 let, který si nemocnice nově bude moct vzít. Splácet jistinu hodlá měsíčně pěti miliony korun, což je podle ředitele únosné.

Laboranti se nastěhují za tři roky

Výstavba by měla začít ve druhé půlce roku 2024. Práce potrvají zhruba rok a půl, objekt by měl být v provozu v roce 2026. „Efekt bude spočívat zejména v modernizaci nemocničního areálu, objekt vyroste na místě dvou již nevyhovujících budov z 19. století. Místo nich postavíme moderní objekt, který na tom bude energeticky lépe. Finanční úspora bude minimálně ve stovkách tisíc, dále bude úspora časová, personální a dojde k eliminaci možných chyb u transportu vzorků,“ dodal šéf nemocnice.

Roční rozpočet špitálu je sedm miliard korun

Ta ročně hospodaří s rozpočtem kolem sedmi miliard korun. Má asi 3200 zaměstnanců. Součástí je i Mezinárodní centrum klinického výzkumu, v němž je asi 250 úvazků.