Sklizeň hroznů pro výrobu vína bude letos v České republice přibližně o 15 procent nižší než loni a o deset procent menší, než je dlouhodobý průměr. Důvodem je suché období od května do srpna a naopak silné srážky v průběhu září. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Svaz vinařů.

Hlavní část sklizně začala letos v České republice 12. září a skončila v posledním říjnovém týdnu. "Hrozny sklizené v září byly postiženy silnými intenzivními srážkami," uvedl prezident Svazu vinařů Martin Chlad. Vinaři je tak museli sklidit vesměs předčasně. "Následná teplá perioda počasí v říjnu ve spojení s pozdními odrůdami zajistila kvalitní dozrání zejména pozdnějších odrůd, které byly dovezeny do zpracoven ve vysoké kvalitě," dodal Chlad.

Odhadovaný výnos hroznů se podle svazu bude pohybovat okolo pěti tun na hektar, což je asi o deset procent méně než dlouhodobý průměr. "Nižší výnos je způsoben nízkou váhou hroznů z důvodu nedostatku vody a také vlivem částečných ztrát v průběhu září vlivem vlhkého počasí a srážkových úhrnů 70 až 100 milimetrů za měsíc," podotkl Chlad.

Kvalita hroznů byla v září pouze průměrná právě kvůli deštivému počasí, kvůli němuž hrozny nedozrávaly. Hrozny sklizené v říjnu ale dozrály až na úroveň pozdních sběrů s poměrně dobrým poměrem kyselin.

Svaz vinařů upozornil také na pokles výkupní ceny hroznů přibližně o 20 procent. "S ohledem na výsledný nižší výnos však byly ve výsledku hrozny až na výjimky zpracovány na víno. Tlak na cenu způsobila zejména krize na trhu s vínem a cen vstupů všech surovin a zboží," doplnil prezident svazu.