Jako první vypovídal majitel a jednatel stavební firmy Dušan Smrček. Potvrdil, že jeho společnost dělala a stále dělá pro radnici Brno-střed stavební zakázky. „Byli jsme vždy osloveni výzvou v mailu nebo dopisem, abychom se přihlásili do výběrového řízení. K dopisu bylo většinou přiložené cédéčko s technickou dokumentací a takzvaným slepým rozpočtem. Předběžnou cenu zakázky jsme nikdy ve výzvě z úřadu nedostali. Nikdy nás také nikdo neoslovil, abychom při výběrových řízeních dělali křoví. A nikdy jsem nikomu nedával žádné úplatky!“ uvedl Dušan Smrček.

Upřesnil, že pro radnici Brno-střed dělali především rekonstrukce a opravy bytů. „O ceně jsme žádné informace nedostávali, nedostávali jsme ani žádné neveřejné informace,“ zdůraznil svědek. Z  obžalovaných se pracovně znal jen s bývalým vedoucím investičního odboru Petrem Liškutinem (dříve ANO). „Řešili jsme spolu výhradně pracovní věci, například reklamace provedených prací,“ dodal.
Druhý svědek Stanislav Smrček z firmy na vzduchotechniku a klimatizace uvedl, že pro Brno-střed nikdy žádnou zakázku nedělali. „V roce 2015 jsme dělali jako dodavatel zakázku pro Technické sítě Brno,“ vypověděl svědek, který na radu právníka předložil soudu posudek na účetnictví firmy, z něhož vyplývá, že s kauzou Stoka nemá nic společného.

Podle obhájce obžalovaného Petra Kaláška Pavla Hály z výpovědi druhého svědka jednoznačně vyplynulo, že zakázka pro Technické sítě Brno vůbec nesouvisí s radnicí Brno-střed. Svědek sám předložil jistý důkaz, a to znalecký posudek, že z jeho společnosti nebyly vyvedeny žádné peníze. I z toho je patrné, že soud smetl tohoto svědka ze stolu,“ sdělil zpravodajskému portálu Brňan obhájce Pavel Hála s tím, že jeho klient strávil devět měsíců ve vazbě za věc, která nemá s kauzou Stoka nic společného. Odpoledne pak svědčila také vedoucí správy nemovitostí městské části. Podle ní se správa nemovitostí stará asi o tři stovky domů, tedy o víc než čtyři tisíce bytů. Popsala způsob zadávání veřejných zakázek malého rozsahu správy nemovitostí, přičemž z její výpovědi nevyplynuly žádné nestandardní situace.
V kauze Stoka je obžalováno jedenáct lidí a dvě stavební firmy z rozsáhlé korupce při zadávání veřejných stavebních zakázek. Hlavou zločinecké skupiny, která měla podle obžaloby způsobit škodu za 47 milionů korun, byl podle státního zástupce Radka Mezlíka někdejší místostarosta Brna-středu Jiří Švachula. Ten vinu popírá. 

Líčení bude pokračovat 4. února výslechem dalších svědků. Ti však už zřejmě nic nového k objasnění kauzy nepřinesou. Podle žalobce pak budou mnohem zajímavější policií pořízené odposlechy a videozáznamy a také některé listinné důkazy.