Do síně Krajského soudu v Brně ho přivedla eskorta z vězení, kde si odpykává souhrnný trest 9,5 roku za daňové úniky a křivé obvinění kriminalisty. S obžalovaným Samanem El- Talabanim dlouhé roky podnikal a pak mu asi deset let dělal ochranku a řidiče. 

„Chtěl jsem tenkrát od Talabaniho peníze, dlužil mi za dva měsíce. On mi pak volal, že potřebuje vrátit auto, kterým chtěl vozit lidi k volbám, aby hlasovali pro pana Švachulu a hnutí ANO. Každému voliči chtěl Talabani dát až dva tisíce korun,“ uvedl u soudu Basman Jaza. Podle něj Švachula údajně dlužil El-Talabanimu tři miliony korun, což měl snad být podíl právě z korupce při zadávání veřejných stavebních zakázek na radnici Brna-středu. „El- Talabani mi pak vyhrožoval, ať jedu za Švachulou a nasypu mu trochu kokainu na stůl a nadračím ho, aby ho mohl vydírat. To jsem ale odmítl," vypověděl svědek. Tvrdil také, že veřejné zakázky spolu projednávali obžalovaní Pavel Ovčarčin a Saman El- Talabani a předávali si k nim i dokumenty. „Měly se opravovat nějaké baráky, například tržnice na Zelném trhu. Tu jsem musel vyfotit, když se opravovala,“ sdělil Jaza s tím, že podnikatel iráckého původu po něm požadoval, aby zastřelil Pavla Ovčarčina a zakopal ho v lese. „Odmítl jsem to, protože pana Ovčarčina znám už řadu a nikdy mi nic neudělal,“ dodal. Podle něj měl El-Talabani vyhrožovat, že do kauzy Stoka namočí i oba Faltýnky – tedy šéfa poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a jeho syna Jiřího. Jiří Švachula přitom už v minulosti tvrdil, že El-Talabani vyhrožoval i jemu s tím, že by mohl ublížit jeho synovi.

Státní zástupce Radek Mezlík podal v kauze Stoka obžalobu na 11 lidí a dvě stavební firmy kvůli korupci při zadávání veřejných stavebních zakázek na Brně-středu. Na úplatcích měly podle obžaloby stavební firmy rozdat 47 milionů. Za hlavu zločinecké skupiny označil žalobce právě někdejšího místostarostu Brna-středu Jiřího Švachulu. Ten vinu odmítl. Líčení pokračuje 28. ledna.