Světová výstava Body Worlds - Cyklus života poprvé zavítá do Brna

V pavilonu C Výstaviště Brno bude dne 24. září zahájena světově úspěšná výstava Body Worlds – Cyklus života. Výstava představí na exponátech z dílny německého vynálezce plastinace Gunthera von Hagensekoloběh lidského života.

  • Foto

    bodyworlds.cz

Expozice je svým celostním vzdělávacím charakterem určena pro širokou veřejnost a je také skvělým cílem pro školní výpravy. Návštěvníci se na ni poutavým způsobem seznámí nejen s fungováním lidského těla, ale také se naučí pod odborným vedením základům první pomoci.

Výstava provede své návštěvníky cyklem lidského života od početí, přes zrození, růst, dospělost, stáří až ke smrti. Výstava na ryze evropských exponátech ukazuje lidské tělo do všech detailů. Od kůže přes svalstvo, kostru až k nervovému systému, oběhové soustavě, dýchací soustavě a všem orgánům lidského těla. Celou výstavou návštěvníky provedou speciálně vyškolení studenti medicíny. Součástí výstavy je praktický nácvik první pomoci, školení, jak správně kontaktovat tísňovou linku a jak se chovat v život ohrožujících situacích jako je autonehoda, úraz či požár.

„Věříme, že po komplikovaném konci minulého školního roku pedagogové i rodiče přivítají výstavu, na které se děti během dvou hodin naučí, pochopí a prakticky osvojí o lidském těle víc, než za mnoho hodin strávených ve škole“, upozorňuje Květa Havelková z pořádající společnosti.

Expozice doslova vtahuje návštěvníky do aktivního průzkumu vlastního těla. Na speciální instalaci „anatomického zrcadla“ lidé uvidí, jak jsou uloženy orgány uvnitř jejich vlastního těla. Klade zvláštní důraz na zdravý životní styl, upozorňuje nejen na rizika způsobená kouřením, ale věnuje se také obezitě, cukrovce a dalším civilizačním chorobám. Zčernalé plíce kuřáka jsou odstrašujícím příkladem, stejně jako tělo s vrstvami podkožního a meziorgánového tuku. 

"Výstava, kterou po celém světě vidělo již více než 50 milionu lidí, je oslavou lidského těla. Pomáhá návštěvníkům odhalit, jak jejich tělo skutečně funguje. Zároveň otevírá tabuizovaná témata jako je stárnutí a smrt, a inspiruje tak návštěvníky ke zdravějšímu a zodpovědnějšímu přístupu ke svému životu,"; řekla k výstavě Květa Havelková.

Na výstavách Body Worlds po celém světě probíhají dlouhodobé průzkumy, ze kterých vyplývá, že téměř 90 % návštěvníků se na výstavě dozvědělo nové informace o lidském těle, 68 % návštěvníků po zhlédnutí výstavy změnilo svůj životní styl směrem ke zdravějšímu stravování a intenzivnějšímu pohybu. Téměř 80 % návštěvníků uvedlo, že po shlédnutí výstavy pocítilo hlubokou úctu k zázraku lidského těla.

Fotogalerie: