Dění na trati jako na dlani a stanoviště hned za svodidly závodní dráhy, to je pro fanoušky motoristického sportu spíše nesplnitelný sen.

Je tu ale šance tohle všechno zažít, stačí zvolit správnou brigádu a na Masarykově okruhu budete jako doma. Právě teď je ta správná chvíle stát se nedílnou součástí týmu, bez kterého se závod MotoGP ani další motoristické podniky neobejdou.

Traťoví komisaři na Masarykově okruhu mají svá stanoviště hned za svodidly závodní dráhy. Od motocyklových a automobilových závodníků je dělí maximálně několik metrů. Dění na trati tak mají jako na dlani. Jinak to ani nejde, dohlížet na průběh závodů je jejich hlavní pracovní náplní. „Hlídáme bezpečnost na dráze. Pokud závodníkům hrozí nějaké nebezpečí, okamžitě to vlajkami signalizujeme. Může to být nehoda nebo například uniklý olej na asfaltu,“ vysvětluje Jaroslav Havel, jeden z traťových komisařů na Masarykově okruhu.

Traťoví komisaři plní při každodenním provozu Masarykova okruhu nezastupitelnou roli. Jejich stanoviště jsou rozmístěná tak, aby měli pod dozorem doslova každý centimetr závodní dráhy. „Ať už se na trati stane cokoliv, traťoví komisaři jsou u toho jako první. V první řadě se samozřejmě starají o bezpečí závodníka, to je absolutní priorita. Všichni jsou proškolení poskytnout patřičnou první pomoc. Zároveň je důležité, aby v případě potřeby dali co nejdříve do pořádku trať,“ popisuje sportovní ředitel Automotodromu Brno Miroslav Bartoš. Traťoví komisaři dohlížejí i na dodržování závodních pravidel.

Vzhledem k pracovní náplni musí být traťoví komisaři dostatečně fyzicky zdatní a nesmí jim chybět smysl pro zodpovědnost. Odměnou jim je práce v atraktivním prostředí, bezkonkurenční výhled na trať nebo možnost vycestovat na zkušenou do zahraničí. Není výjimkou, že brněnští traťoví komisaři vyráží na závody v Německu, Rakousku nebo Francii.

Pracuje se brigádně na směny, což je ideální pro studenty, aktivní seniory nebo například živnostníky. Automotodrom Brno každoročně před sezónou pořádá nábor nových traťových komisařů. Zájemci se mohou hlásit na e-mail dispecer@brno-circuit.com, další informace najdou na webových stránkách Automotodromu Brno.