Třetí srpnovou neděli opět ožije nejen nábřeží Svitavy festivalem Překročme řeku

Koncerty, výstavy i zajímavosti nabídne v Brně 5. ročník festivalu Překročme řeku, který se uskuteční v sobotu 17. srpna.

  • Foto

    ilustrační, One Man Brno Blog

Jak sdělila předsedkyně pořádajících spolků Silvie Zeinerová Sanža, tentokrát se festival rozšíří na 24 míst podél řeky Svitavy a každé místo nabídne rozdílný druh zábavy či aktivity. Po zkušenostech z předešlých ročníků pořadatelé očekávají zhruba 3 500 tisíce návštěvníků.

Původní nápad uspořádat neckyádu v nehlubokých vodách řeky lemující Černovice se rozrostl na akci celoměstského významu. Každoročně ji navštěvuje několik tisíc návštěvníků a koná se od Bílovic nad Svitavou až po Tuřany.

I letos se lidé můžou těšit na koncerty, divadlo, výstavy, sportovní i výtvarné aktivity pro děti i dospělé, zpřístupnění celé řady běžně nepřístupných objektů, jako jsou například bývalá jatka na Masné ulici či kovárna v Obřanech. Chybět samozřejmě nebude ani oblíbený historický parní a motorový vlak. Ten již podruhé pojede až z Adamova a přiveze sousedy z adamovského, babického a bílovického nábřeží. Do Bílovic nad Svitavou se bude možné vydat i na dračí lodi a navštívit zde místní sokolovnu, v níž čeká rovněž spousta zajímavé zábavy především ve sportovním duchu.

Hlavní část festivalu jako každoročně zůstává na Černovickém nábřeží. Na scéně „Stará Pekárna nad řekou“ roztancuje diváky Fast Food Orchestra. Na „Porážka stage“, která přibyla minulý rok, dostanou prostor začínající a alternativní kapely. 

Lidé mohou projít všech 24 stanovišť z Brna až do Bílovic nad Svitavou. V Bílovicích bude otevřený mlýn s komentovanou prohlídkou, přístupná bude síň Rudolfa Těsnohlídka v obecní knihovně. Aktivity spojené s lesní pedagogikou si lze vyzkoušet za Myslivnou Lišky Bystroušky u Bílovic.

V samotném městě budou součástí festivalu různé výstavy, ve Slunečních lázních v městské části Maloměřice a Obřany bude divadlo, závod dračích lodí a koncerty. Výstavu pořádá Galerie Valchařská, Husovické nábřeží u Gargulákovy ulice nabídne stanoviště pro tvorbu lodiček, možnost svézt se na kanoi a výtvarné a vědomostní aktivity. Sportovní a hudební aktivity budou i v Husovické ulici, hasiči a parní mašinka bude k vidění v Tkalcovské ulici. "Novinkou je prohlídka areálu První brněnské strojírny a ve Zderadově ulici bude k vidění výstava, která je jinak rozestavěná na osmi místech v Brně," poznamenala Zeinerová Sanža.

Už tuto sobotu festivalu předchází „Piknik NaČisto“. 10. srpna se bude uklidízet nábřeží, vyrábět nový mobiliář pro příjemné posezení při vycházkách a pak proběhne společný piknik přímo na břehu řeky.