Podporu ve výši 185 milionů korun dostanou z Národního plánu obnovy tři kulturní projekty v Jihomoravském kraji. Jsou jimi Mezinárodní centrum pro umělecké vzdělávání sv. Benedikta z Nursie v Rajhradě, rozvoj kulturního centra CO.LABS v Brně a obnova jízdárny Louckého kláštera ve Znojmě. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Alena Knotková.

O přidělení podpory rozhodla expertní komise ministerstva kultury. Hejtmanův náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL) uvedl, že rajhradské centrum získá 61,3 milionu korun, brněnské centrum 64,3 milionu a jízdárna znojemského kláštera 59,3 milionu. V regionu se o podporu ucházelo osm projektů.

U rajhradského centra, které by mělo sloužit od roku 2025, žádalo o podporu místní benediktinské opatství

Dotace bude stoprocentní. Cílem projektu je rekonstrukce bývalého objektu prelatury v benediktinském klášteře Rajhrad pro účely tvůrčího vzdělávání v umění, restaurování významných památek a kulturně historického dědictví včetně památek písemných. „Záměrem je představit klášter jako významnou kulturní a vědeckou instituci. Například studenti oborů jako restaurátorství, výtvarné umění nebo fotografie získají prostor pro odborné přednášky, workshopy a programy,“ uvedla Knotková. Součástí projektu je například i vytvoření knihovny z pozůstalosti historika umění Miloše Stehlíka.

U brněnského centra žádalo o podporu divadlo a centrum nezávislé scénické tvorby v Brně BuranTeatr

Náklady jsou 92,3 milionu korun, kromě dotace se bude podílet na nákladech i město a samotná organizace. Projekt zahrnuje rekonstrukci, modernizaci a vybavenost nynějších i nových prostor již existujícího kulturního centra v Kounicově ulici a jeho přeměnu na kreativní centrum evropského formátu. „Bude sloužit jako zázemí a prostor k práci a prezentaci živého umění pro umělce, umělkyně a umělecké kolektivy z kraje, ale také z celé České republiky,“ uvedla Knotková. Centrum by mělo svoje brány otevřít do půlky roku 2025.

U jízdárny znojemského kláštera bylo žadatelem město

Kulturní sál za 103 milionů financovaný z dotace a zbytek městem by měl být dostupný v roce 2025. Zrekonstruovaný objekt má sloužit pro pořádání kulturních akcí, sál by měl být až pro 800 lidí.