Konec druhé světové války si třídenním tažením z Hrušek na Břeclavsku do Brna připomenou počátkem příštího týdne tři desítky milovníků vojenské historie. Čeká je 90 kilometrů dlouhá pouť v sedlech koní a v dobové sovětské a německé vojenské technice. Vyrazí na ni v pondělí 6. května v 10:00 z Hrušek. Nadšence čeká trasa přes Moravský Žižkov, Morkůvky, Vrbice, Kobylí, Borkovany, Těšany, Žatčany, Nesvačilka, Telnice, Sokolnice a Modřice, informoval zpravodajský portál BRŇAN tvůrce projektu Ivan Vystrčil ze spolku Acaballado.
Cesta vyvrcholí pietou na Ústředním hřbitově v Brně
Cesta vyvrcholí ve středu 8. května ve 14 hodin slavnostním nástupem ve vojenských uniformách a Pietní chvílí na Čestném pohřebišti Ústředního hřbitova Brno. Účastníci tažení si tak položením kytic připomenou hrdiny padlé při osvobozování Československa.
Inspirovali se skutečnými přesuny na konci války
„Celá akce je inspirována skutečnými přesuny vojsk na konci války. Pochod byl naplánován na základě materiálů zpracovaných v knize Osvobození jižní Moravy 1945, jejímiž tvůrci jsou Vlastimil Schildberger starší a mladší,“ uvedl Vystrčil. V obcích, jimiž bude konvoj projíždět, tým uspořádá bitevní scénky. V nich budou moci diváci sledovat, jak wehrmacht ustupuje před spojeneckými vojsky tvořenými Rudou armádou, rumunským vojskem a samozřejmě Čechoslováky bojujícími za svoji vlast.
Je to příprava na příští rok
Unikátní projekt vznikl v letošnímu 79. výročí konce druhé světové války. „Letos je to taková příprava na příští rok, kdy oslavíme již 80 let od chvíle, kdy se Československo podařilo za cenu obrovských ztrát na životem nejen osvobodit, ale i obnovit. Připravujeme k tomu bohatý program. Naší snahou bude, aby jeho prostřednictvím veřejnost pochopila, že dnes můžeme žít ve svobodě díky stovkám bezejmenných hrdinů, kteří v boji s nacismem položili v druhé světové válce své životy. Na jejich odkaz nesmíme zapomenout,“ řekl hlavní organizátor.
Připomenou umírání koní a jezdců na bojištích
Tažení se zúčastní i dvanáct jezdců na koních v dobových vojenských kostýmech, a to na připomínku toho, že tato ušlechtilá zvířata umírala na bojištích se svými jezdci, a to doslova po stovkách. Jen v bitvě u Lanžhotu na Břeclavsku, kterou začalo osvobozování Moravy, jich zahynulo přes 2000. „Poputujeme přes Moravský Písek následně přes Morkůvky, kde mají svůj památník nejen padlí vojáci, ale kde neschází ani pomník padlým koním,“ dodal Vystrčil.
Na jaře 1945 se bojovalo o každou vesnici
Události z jara 1945 patří bezesporu k nejvýznamnějším milníkům novodobé historie. Armády Sovětského svazu, rumunského království a československého sboru tehdy na jihu Moravy sváděly kruté boje se zbytky německé a maďarské armády. Ustupující jednotky se snažily zabránit osvoboditelům v přístupu do Bavorska. Bojovalo se doslova o každou moravskou vesnici. Všichni si sice vybaví sovětské tanky T-34, z nichž jeden je vystavený u dálnice D2 nedaleko Staroviček na Břeclavsku, tisíce vojáků ale jely i na koních.